Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
Pressiteated
Artiklid Geenivaramust
Geenivaramust välismeedias
Biotehnoloogia uudised
Nädalaülevaated
Nädalaülevaated 2002
Nädalaülevaated 2003
Nädalaülevaated 2005
Nädalaülevaated 2006
Nädalaülevaated 2007
Geeniprojektid maailmas
Artiklid ja materjalid Geeniprojektidest
Ilmunud raamatud
Õppevahendid
Kõnelevad Geenid
Geenitoimikud
Kuumad Geenid
Seadusandlus
Euroopa Nõukogu Inimõiguste ja Biomeditsiini Konventsioon
Geneetiliselt muundatud organismide keskkonda viimise seadus
Inimgeeniuuringute seadus
Geneetikaga seonduvad õigusaktid
Euroopa Nõukogu Inimõiguste ja Biomeditsiini Konventsiooni Inimese Kloonimist Keelustav Lisaprotokoll


Avaleht  »   Meedia   »   Geeniprojektid maailmas
Geeniprojektid maailmas

Geeniprojektid maailmasIsland - The Icelandic Health Sector Database - http://www.decode.com
Detsembris 1998 võttis Islandi parlament vastu seaduse, mis võimaldas valitsusel anda firmale deCODE Genetics litsents Islandi Tervishoiusektori andmebaasi loomiseks ja haldamiseks. Projekt hõlmab kogu rahvastikku – eeldatakse, et kõik elanikud osalevad, kui pole teatanud vastupidist. Informatsiooni inimeste kohta kogutakse Islandi Riiklikust Tervishoiuregistrist. Litsents võimaldab ka andmete ristkasutust firma deCode sugupuuandmeid sisaldava andmebaasiga, samuti genotüübiandmetega, mida kogutakse inimestelt informeeritud nõusoleku alusel. Andmeid analüüsides loodetakse arendada kiiremaid ja täpsemaid diagnostikameetodeid ning täpsemat ja tõhusamat ravi.
deCODE’i projekt on keskendunud 40 haiguse geneetiliste faktorite uurimisele. Tänaseks on kindlaks määratud enam kui 20 erineva haigusi põhjustava geeni asukoht genoomis.

SuurbritanniaUK Biobank - http://www.ukbiobank.ac.uk/
Idee sai alguse 1999. aastal, kuid projekti ettevalmistamine on kulgenud visalt. Projekti käigus kogutakse poole miljoni 45-69-aastase vabatahtliku geeni- ja terviseandmed ühtsesse anonüümsesse andmebaasi. Koeproovide kogumisega loodetakse alustada 2004.-2005. aastal. Projekti eesmärk on leida haiguseid põhjustavaid geene ja uurida haiguste geneetilisi faktoreid. Projekt viiakse läbi ja seda finantseeritakse avaliku sektori poolt (Medical Research Council, Wellcome Trust, National Health Service).

Kanada, Newfoundland - http://www.newfound-genomics.com/
Firma Newfound Genomics kogub Newfoundlandi ja Labradori provintsides elavatelt vabatahtlikelt geeni- ja terviseandmeid, et uurida geenide ja haiguste vahelisi seoseid. Uuritakse näiteks ülekaalulisust ja suhkruhaigust.

Kanada, Quebec - http://www.galileogenomics.com/
Firma Galileo Genomics kogub Quebeci provintsi elanike geeni- ja terviseandmeid, et selgitada haiguste ja geenide vahelisi seoseid. Firma on keskendunud umbes 25 enam levinud ja majanduslikult kulukamale haigusele, sealhulgas psüühilised, neuroloogilised, südame-veresoonkonna, naha ja ainevahetuse häired.

Rootsi, Umeå - The Medical Biobank – http://www.umangenomics.com/
Firma Umangenomics AB kogub Rootsis asuva Västerbotteni maakonna baasil geeni- ja terviseandmeid. Firmal on õigus kasutada andmebaasi Medical Biobank, mis sisaldab alates 1985. aastast kogutud koeproove ja informatsiooni enam kui 70 000 inimese tervise kohta. Igal aastal lisandub umbes viis tuhat osalejat.

Tonga Kuningriik - http://www.autogenlimited.com.au/
Austraalia firma Autogen on saanud Tonga valitsuselt loa uurida kohalike elanike baasil haiguste ja geenide vahelisi seoseid. Selleks kogutakse umbes saja tuhande saare elaniku geeni- ja terviseandmeid. Eelnevalt on firma kogunud 44 000 koeproovi ja terviseandmete kirjeldust Mauritiuse, Tasmaania ja Nauru saarte elanikelt. Uuritavate haiguste seas on suhkruhaigus ja ülekaalulisus.

Iisrael, Ashkenazi juudid - http://www.idgene.com/
Iisraeli firma IDgene Pharmaceuticals Ltd kogub Ashkenazi juutide populatsiooni baasil geeni- ja terviseandmeid eesmäriga rakendada andmeid geenide ja haiguste vaheliste seoste uurimises. Uuritavate haiguste seas on astma, Alzheimer'i tõbi, südamehaigused, erinevad vähi vormid, suhkruhaigus jmt.

DNA Sciences - Gene Trust Project - http://www.dna.com
Firma DNA Sciences, Inc. kogub vabatahtlikelt geeni- ja terviseandmeid, et rakendada neid geenide ja haiguste vaheliste seoste uurimises ning DNA-l baseeruvate diagnostikatestide väljatöötamises. Uuritavate haiguste seas on rinnavähk, diabeet (tüüp 2), soolevähk, skleroosis multipleks, ja psoriaas. Firma on kogunud enam kui 10 000 vabatahtliku geeni ja terviseandmed ning värbab soovijaid interneti vahendusel. Juhul kui avastatakse uurimuses osalenud vabatahtlikule huvi pakkuv geenitest, saab osaleja seda tasuta kasutada.

Global Repository - http://www.getdna.com/
Firma Genomics Collaborative, Inc. on ühtsesse andmebaasi (Global Repository) kogunud kliinilisi andmeid ja koeproove enam kui 100 000 vabatahtliku patsiendi kohta erinevatest riikidest.

LätiLatvian Genetic Database - http://bmc.biomed.lu.lv/gene/
http://forum.europa.eu.int/irc/rtd/cogene/info/data/pub/Latvian%20Genome%20Project.htm
Projekti eesmärk on koguda Läti elanike tervise- sugupuu- ja geeniandmeid. Projekti valmistab ette sihtasutus Läti Genoom. Loomisel on seadus, mis reguleerib andmekogu loomist.

Mitmeid projekte on Itaalia erinevates piirkondades (Talana, Sardiinia, Cilento), Singapuris, Jaapanis jm.
 In English