Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
Pressiteated
Artiklid Geenivaramust
Geenivaramust välismeedias
Biotehnoloogia uudised
Nädalaülevaated
Nädalaülevaated 2002
Nädalaülevaated 2003
Nädalaülevaated 2005
Nädalaülevaated 2006
Nädalaülevaated 2007
Geeniprojektid maailmas
Artiklid ja materjalid Geeniprojektidest
Ilmunud raamatud
Õppevahendid
Kõnelevad Geenid
Geenitoimikud
Kuumad Geenid
Seadusandlus
Euroopa Nõukogu Inimõiguste ja Biomeditsiini Konventsioon
Geneetiliselt muundatud organismide keskkonda viimise seadus
Inimgeeniuuringute seadus
Geneetikaga seonduvad õigusaktid
Euroopa Nõukogu Inimõiguste ja Biomeditsiini Konventsiooni Inimese Kloonimist Keelustav Lisaprotokoll


Avaleht  »   Meedia   »   Artiklid Geenivaramust Print Email
Artiklid GeenivaramustArtiklid Geenivaramust

Geenivaramu edasine tegevus selgub hiljemalt jaanipäevaks

11.01.2006

Autor: Mirko Ojakivi
Sotsiaalministeerium lubab välja nuputada rahvusliku geenipanga tulevikulahendused.

Kas ligi viie aastaga vähem kui 10 000 geeniproovi kogunud geenivaramu jätkab oma tegevust või keskendub vaid proovide säilitamisele, saab sotsiaalministeeriumi abiministri Peeter Laasiku sõnul selgeks hiljemalt jaanipäevaks.

“Geenivaramu jätkamine või mittejätkamine sõltub riigi tahtest, sest tänaseks on selge, et ilma avaliku rahata ei ole võimalik korralikku rahvastikupõhist geenipanka luua,” lisas Laasik.

Esilagu on geenivaramu töötajatest, Eesti teaduste akadeemia ekspertidest ja sotsiaalministeeriumi esindajatest koosnev töörühm geenivaramu tegevuse jätkamiseks välja pakkunud viis varianti. “Esiteks, geenivaramu jätkab eraldiseisva sihtasutusena. Teiseks ja kolmandaks, geenivaramust saab Tartu ülikooli uurimisasutus või osa Eesti teaduste akadeemiast. Neljas võimalus on liita geenivaramu Eesti biokeskusega,” loetles Laasik. Viies võimalus on liita geenivaramu Eesti tervisearenduse instituudiga.

Laasik ja Eesti teaduste akadeemia president Richard Villems tutvustasid geenivaramu tulevikuvõimalusi üleeile riigikogu sotsiaalkomisjonis.

Kolm Keskerakonda kuuluvat ministrit teatasid detsembri alguses, et nad nõustuvad geenivaramu ettepanekuga leida riigieelarvest järgmise kolme-nelja aasta jooksul 120 miljonit krooni 100 000 geeniproovi kokkukogumiseks.

Lubatakse kuut miljonit

Geenivaramu nõukogu esimehe Richard Villemsi sõnul on sotsiaalministeerium lubanud lähiajal eraldada geenivaramule kuus miljonit krooni. “See otsus peab sündima lähinädalail, sest veebruarini geenivaramu tõesti ei kannata,” lisas Villems.

Reformierakond ja Rahvaliit on väljendanud vastuseisu 120 miljoni leidmiseks riigieelarvest varamu tegevuse jätkamiseks.

Kui Reformierakonna jaoks on raha leidmine oluline, siis Rahvaliidu esimees Villu Reiljan on geenivaramut nimetanud perspektiivituks ettevõtmiseks.

Allikas: Eesti Päevaleht

Tagasi
 In English