Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 4/2007

Veel Geenikeskuse poolt koostatud trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Kõigil siniste silmadega inimestel on üks ühine esivanem

31.01.2008

Taani teadlased on teinud kindlaks, et kõigil siniste silmadega inimestel on üks ühine esivanem.

Kopenhaageni Ülikooli teadlased leidsid, et kõigi maakeral elavate siniste silmade inimeste silmavärvi põhjuseks on kuus kuni kümme tuhat aastat tagasi tekkinud geenmutatsioon.

Kopenhaageni Ülikooli professori Hans Eibergi sõnul olid kõigil inimestel algselt pruunid silmad, mutatsioon geenis OCA2 aga piltlikult öeldes lülitas pruunide silmade tekke võimaluse välja. OCA2-geen kodeerib P-valku, mis osaleb meie juustele, silmadele ja nahale värvi andva melaniini tootmises. Mutatsioon ei blokeerinud geen OCA2 siiski mitte täielikult, vaid piiras melaniini tootmist üksnes silmas.

Silmade värv sõltub silmaiirises leiduvast melaniini koguse muutustest, mis põhjustab värvi varieeruvust rohelisest pruunini. Ent siniste silmsade puhul on tegu vaid väga väikese melaniinikoguse muutusega.

Kõikidel siniste silmadega inimestel on Eibergi sõnul sama geeniväljalülitus täpselt samas DNA-piirkonnas. Seetõttu järeldasidki teadlased, et kõik siniste silmadega inimesed on pärit ühisest esivanemast. Samas varieerub pruunisilmsete inimeste puhul melaniini tootmist kontrolliv piirkond nende DNAs üsna olulisel määral.

Allikas: Science Daily

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »