Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 4/2007

Veel Geenikeskuse poolt koostatud trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Soomes kasvatati mehele oma tüvirakkudest lõualuu

2.02.2008

Soome arstid siirdasid 65-aastasele mehele ülemise lõualuu, mis oli kasvatatud tema rasvkoest võetud tüvirakkudest mehe enda kõhus.

Tegu on olulise läbimurdega – edaspidi on võimalik kahjustunud kudesid asendada ning perspektiiv inimesele sobivate organite ja kudede kasvatamisest astus ühe sammu reaalsusele lähemale.

Tampere Ülikooli Regea Taastava Meditsiini Instituudi teadlase Riitta Suurose sõnul taastub patsient lõikusest kiiremini, kui see oleks toimunud siis, kui lõualuu asemele oleks siirdatud tükike jalast võetud luud. "Väliselt pole võimalik öelda, et talle on tehtud selline lõikus," lisas Suuronen.

Projekt toimus Tampere ülikooli ja Helsingi ülikooli keskhaigla koostöös. Mehe rasvkoest eraldati tüvirakud ning kasvatati neid spetsiaalses toitelahuses, milles oli ka haigelt võetud vereseerumit. Seejärel eraldati mesenhüümi tüvirakud – ebaküpsed tüvirakud, millest saab arendada luid, lihaseid või veresooni.

Kui neid rakke oli piisav kogus, siis paigutati rakud kaltsiumfosfaadist vormi, mille arstid opereerisid mehele kõhtu. Seal oli rakkudel aega üheksa kuud kasvada.

Rakkudest arenesid välja erinevad koed, muuhulgas tekkis ka veresooni.

Seejärel siirdati luuplokk mehele, et asendada healoomulise kasvaja tõttu eemaldatud lõualuu. Enne viimast lõikust polnud mees ilma proteesi abita võimeline ei sööma ega rääkima.

Allikas: Novaator

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »