Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 4/2007

Veel Geenikeskuse poolt koostatud trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Avastati südame tüvirakud

22.11.2006

USA teadlaste väitel on nad avastanud ja suudavad ka toota südame tüvirakke, mis on võimelised muunduma erinevateks imetajate südames leiduvateks rakutüüpideks.

Kolm USA teadlaste gruppi on üksteisest sõltumatult eraldanud südameveresoonkonna eelrakkusid hiire embrüonaalsete tüvirakkude seast. Teadlased usuvad, et tõenäoliselt esinevad analoogilised rakud ka inimese embrüos.

Eraldatud tüvirakkudest on saadud südamelihase rakke, veresoontes esinevaid silelihasrakke ja pärgarterit vooderdavaid endoteelirakke. Kuna südamekahjustuste puhul on kahjustunud tavaliselt rohkem kui üks tüüp rakke, siis on nii lihaskoe kui veresoonte samaaegne taastamine südameveresoonkonna haiguste puhul äärmiselt oluline.

Senised katsed kasutada erinevaid tüvirakkusid südamehaiguste ravil on olnud raskendatud sobivate tüvirakkude puudumise tõttu. Katsetusi on tehtud nii luuüdist kui lihastest saadud tüvirakkudega, ent edutult. Avastatud funktsioneerivaid hiire südame tüvirakke võib seega pidada südameveresoonkonna raviks mõeldud teaduspõhise regeneratiivse meditsiini alguseks.

Kõik grupid üritavad nüüd leida analoogilisi südame tüvirakke ka inimesel, et võimalikult kiiresti jõuda uue võimaliku rakuteraapia kliiniliste katsetusteni.

Allikas: New Scientist

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »