Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 4/2007

Veel Geenikeskuse poolt koostatud trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Teadlased kasvatasid kana embrüole uue tiiva

22.11.2006

Salki Instituudi (USA) teadlased kasvatasid kana embrüole eemaldatud tiiva asemele uue tiiva, tõendades, et sarnaselt kahepaiksete ja sisalikega kontrollib ka lindudel regeneratsiooni Wnt signaalrada.

Eksperimendi käigus eemaldasid teadlased kana embrüolt tiiva ning Wnt signaalraja aktiveerimisega kasvatasid selle ka uuesti. Nad näitasid, et vaid mõne geeni ekspressiooni muutmisega on võimalik oluliselt suurendada selgroogsete regeneratsioonivõimet, võimaldades taastada vajalikke kehaosi, nagu veresooni, luid, lihaseid ja nahka.

Kuigi kindlad loomarühmad on töögrupi juhi professor Juan Carlos Izpisua Belmonte'i sõnul evolutsiooni käigus kaotanud võime nt jäsemeid taastoota, on regeneratsiooni geneetiline mehhanism neis siiski säilinud ja seda on võimalik ka aktiveerida.

Aktiveerides Wnt signaalraja kana embrüo tiiva jäänustes, taaskäivitas see tiiva varase arengu protsessi, lülitades taas sisse tiiva arenguks vajalikud geenid. Selle tulemusena kasvas embrüole tagasi ilus ja täiuslik tiib.

Siiski rõhutavad teadlased, et protsess tuleb läbi viia äärmiselt täpsetes katsetingimustes, kuna kontrollimatu rakkude paljunemine võib kergelt viia vähini.

Allikas: LiveScience

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »