Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 4/2007

Veel Geenikeskuse poolt koostatud trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Inimese genoomi varieeruvus on suurem kui seni arvatud

23.11.2006

Kui seni arvati, et inimestevaheline DNA langeb kokku 99,9% ulatuses, siis uue uuringu valguses on kokkulangeva osa suurus "vaid" 99,5%.

USA, Kanada ja Suurbritannia teadlased on teinud kindlaks suured DNA piirkonnad, mis võivad erinevatel inimestel oluliselt erineda. Need erinevused on seotud eelkõige DNA segmentide erinevate korduste arvu ning erineva asetusega nendes piirkondades.

Seni on DNA segmentide erinevad korduste arvud jäänud paljuski tähelepanuta, kuna teadlased on keskendunud eelkõige süsteemsete järjestuste otsimisele ning korduvate segmentide kindlakstegemine on seetõttu olnud raskendatud.

Hurles ja Stephen Schereri juhitud teadlased võrdlesid 270 Eoroopa, Aasia ja Aafrika päritoluga inimese genoome, otsides seekord just korduvaid üle 50000 aluse pikkuseid järjestusi. Nad tegid kindlaks ligi 1500 DNA piirkonda, mis erinesid üksteisest geneetilise koodi korduste arvu poolest. Need regioonid võtsid enda alla 12% kogu genoomist. See aga ei tähenda, et kahe inimese DNA erinekski 12% võrra, kuna kahel konkreetsel inimesel on neid erinevusi oluliselt vähem, keskmiselt 0,5% ulatuses kogu genoomist.

Kuna neis DNA ahelate korduste arvu poolest erinevate piirkondadega on seotud hinnanguliselt 10% meie geenidest, siis on DNA ahelate korduste arv seotud ka geenikorduste arvuga, mõjutades meid seega otseselt.

Inimese genoom sisaldab:
- 3,080 miljonit aluspaari;
- 22,205 geeni (hinnanguliselt);
- 10 miljonit ühe aluse muutust (SNP), (0,3% genoomist);
- 1447 piirkonda DNA segmentide erineva korduste arvuga (12% genoomist);
- 99,5% DNA kokkulangevust kahe konkreetse inimese vahel.

Allikas: Nature

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »