Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 4/2007

Veel Geenikeskuse poolt koostatud trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

GM puuvill suudaks toita miljoneid inimesi

21.11.2006

Teadlased on avastanud meetodi, kuidas seni toidukõlbmatu puuvillaga saaks toita 500 miljonit inimest aastas.

Texase A&M ülikooli taimebiotehnoloogid eesotsas Keerti Rathore'iga modifitseerisid puuvillataime geneetiliselt, et vähendada toksilise aine gossipool sisaldust puuvillaseemnetes, muutes need inimesele toidukõlbulikuks. GM seemnetest on võimalik jahvatada jahu, mida saaks kasutada leiva ja teiste jahutoodete valmistamiseks. Rathore'i sõnul meenutab puuvillajahu maitselt kikerhernest ja on näiteks sojajahust oluliselt parema maitsega.

GM puuvillas on gossipooli sisaldust vähendatud ainult seemnetes, teistes taimeosades selle aine sisaldust ei vähendatud, kuna gossipool kaitseb taime kahjurite eest. Varem on katsetatud ka täielikult gossipoolivaba puuvilla aretamist, ent kaitsva toksiini puudumise tõttu osutus see haigustele ja kahjuritele liiga vastuvõtlikuks.

Puuvilla kasvatatakse enam kui 80 maakera riigis, valdavalt arengumaades. Aastas toodetakse praegu 44 miljonit tonni puuvillaseemneid, mis sisaldavad 21% õli ja 23% valku.

Kogu maailma praegune puuvillatoodang võimaldaks Rathore'i sõnul toita 500 miljonit inimest aastas. Tööstuslikult kasutatavate gossipoolivabade seemnetega puuvillasortide väljatöötamiseks kulub hinnanguliselt veel 10 aastat.

Allikas: Reuters

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »