Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 3/2005

Biotehnoloogia sektori ülevaade 2004-2005

Veel trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Molekulisuurused lülitid on suutelised kontrollima mikromasinaid

18.06.2006

Mikrotunnel koos DNA ahelatega, mis on ankurdatud tunnelisse ja mille ühte otsa kinnitatud metalligraanul püüab ahelat välja venitada ning ahelale kinnitatud mooor, mis püüab kütuse olemasolul DNA ahelat kokku tõmmata (allikas: Portsmouthi Ülikool).
Vaata skeemi suuremalt...
Kõigest 50 nanomeetri suurune lüliti võib tulevikus kontrollida mikroskoopilisi masinaid ja võib muuta DNA järjestamise kiiremaks, odavamaks ja täpsemaks.

Portsmouthi Ülikooli (Suurbritannia) teadlaste arvates võivad need mikrolülitid olla aluseks praegusest oluliselt väiksemate elektriahelate moodustamisel ning kiiremal ja täpsemal DNA järjestamisel.

Uudne molekulaarlüliti töötab pingutades DNA ahelat liigutamaks magnetväljas pisikest metallgraanulit. DNA kaksikahela üks ots on kinnitatud mikrokiibis paiknevasse imepisikesse kanalisse, teise otsa külge on kinnitatud ühe mikromeetrise läbimõõduga metallgraanul (üks mikromeeter = miljondik meetrit = 1/50 juuksekarva läbimõõdust). Metallgraanul on paramagnetiline, käitudes magnetväljas magnetina ning tõmbub kanali põhja poole, mille tulemusena graanul pingutab DNA ahelat. Lisaks on DNA ahelale lisatud ka ahela kindlatesse kohtadesse kinnituv ja seda lühendav mootor, milleks on looduslik valk ja kütuseks ATP.

Lisades lüliti ümbrusesse kütust - ATPd - mootorvalk pinguldub ning tõmbab DNA ahela kokku. Kui kütus otsa saab, lõdveneb mootor ning metallgraanul pingutab taas DNA ahela magnetvälja toimel välja.

Magnetväljas liikudes tekitab paramagnetiline metallgraanul nõrga elektrisignaali, mida on võimalik registreerida ja mida on võimalik kasutada kontrollivate lülituste puhul.

Kuna DNA ahelat pinguldav mootor kinnitub vaid ahela kindlatesse punktidesse, on tedlaste sünul võimlaik seda omadust kasutada ka DNA ahela järjestuse määramisel.

Allikas: LiveScience via Yahoo News

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »