Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 3/2005

Biotehnoloogia sektori ülevaade 2004-2005

Veel trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Tüvirakkude saamine täiskasvanud rakkudest aitaks lahendada senise moraalse dilemma

16.06.2006

Tüvirakkude on võimalik saada ka täiskasvanud rakkudest, mis aitaks lahendaks seni selle teadussuuna arengut pärssiva moraalse dilemma.

Edinburghi Ülikooli (Suurbritannia) ja Princetoni Ülikooli (USA) teadlased on erinevate uuringute käigus jõudnud tulemusele, et tüvirakke on võimalik saada ka täiskasvanud rakkudest. Praegu saadakse tüvirakke kas aborteerunud loodetest, vastsündinu nabaväädist või viljatusravi käigus saadud lisarakkudest.

Valk Nanog aktiveerub embrüotes ning kontrollib mitmeid teisi geene. Edinburghi Ülikooli teadlased aretasid hiire embrüonaalseid tüvirakke, mis toodavad Nanogi tavalisest neli korda enam. Sulandades neid tüvirakke seejärel hiire närvirakkudega õnnestus neil närvirakke viia kuni 200 korda senisest efektiivsemalt tagasi tüviraku staadiumi.

Teadlased usuvad, et Nanogi mõju kindlakstegemine on alles algus ning protsessiga on seotud ka teisi valkusid. Princetoni Ülikooli teadlased ongi kindlaks teinud rea kandidaatvalkusid, mis võiksid rakkude ümberprogrammeerimisega seotud olla.

Kui uuritavate valkude võimalik toime tüvirakkude saamiseks täiskasvanud rakkudest kindlaks tehakse, on rakkude ümberprogrammeerimise tehnoloogia teinud taas suure moraalse sammu edasi.

Allikas: CORDIS News

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »