Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 3/2005

Biotehnoloogia sektori ülevaade 2004-2005

Veel trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Kohv kaitseb maksakahjustuste vastu

13.06.2006

USA-s läbi viidud enam kui 125 tuhandet inimest hõlmanud uuring leidis, et iga joodud kohvitass päevas vähendas maksatsirroosi väljakujunemise ohtu keskmiselt 22%.

California teadlased uurisid vabatahtlikult aastatel 1978-1985 tervisekontrolli läbinud haigete haiguslugusid. 330-l neist oli 2001. aastaks välja kujunenud maksatsirroos, neist 199 olid tingitud alkoholist.

Uuringu tulemusena selgus, et vähem kui ühe tassi kohvi joomine päevas vähendas makstsirroosi haigestumise riski 30%, 1-3 tassi joomine 40% ning 4 ja enama tassi joomine isegi kuni 80%.

Maksakahjustuste hindamiseks mõõdeti patsientidel kindlate ensüümide sisaldust veres. Oodatult oli kõrgeim ensüümide tase alkoholi palju tarbijatel, ent kõigil juhtudel oli kohvijoojatel ensüümide sisaldus madalam kui kohvi mittejoojatel.

Kuna tee joomine riski ei vähendanud, siis ei pruugi kofeiin teadlaste arvates olla riski vähendavaks teguriks. Kohvis leiduva aine, mis aitab vähendada maksakahjustuste ohtu, kindlakstegemine võib aidata kaasa uute ravimite väljatöötamisele ning maksahaiguste toimemehhanismide väljaselgitamisele.

Eksperdid rõhutavad aga, et isegi kui kohv on kaitsva toimega, siis ainsaks võimaluseks maksakahjustusi vältida on vähendada alkoholi tarbimist.

Allikas: BBC News

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »