Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 3/2005

Biotehnoloogia sektori ülevaade 2004-2005

Veel trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Ensüümid leiavad koha vesinikuelemendis

21.04.2006

Suurbritannia teadlased on välja töötanud vesinikuelemendid, mis kasutavad kallite metallkatalüsaatorite asemel bioloogilisi ensüüme. Ensüüme kasutavad kütuseelemendid oleksid väiksemad, lihtsamad ja odavamad.

Vesinikuelemendid on atraktiivseks alternatiiviks tavalistele patareidele ja akudele, kuna vajavad elektrienergia tootmiseks ainult vesinikku ja hapnikku ning eraldavad jääkainena ainult vett.

Tavapärased vesinikuelemendid sisaldavad vajalike keemiliste reaktsioonide läbiviimiseks kalliste metallkatalüsaatoritega (nt plaatina) kaetud elektroode. Oxfordi Ülikooli teadlased kasutasid aga katalüsaatorite asemel kahte ensüümi, millest üks pärineb bakterist ning teine seenest, ning katsid elektroodid nendega. Neist bakteriaalne ensüüm lagundab vesinikku oma loomuliku ainevahetuse käigus ning seenest pärit ensüüm ühendab vesiniku ja hapniku, nii et tekib vesi.

Teadlased on välja töötanud ka uudse vesinikuelemendi lihtsa prototüübi, kus suletud klaasanumasse sisestati ensüümidega kaetud elektroodid. Lisades anumasse pisut vesinikku käivitusid reaktsioonid, mille tulemusena tekkis elektrivool. Prototüüp tekitas 700 millivoldi suurust pinget, millest piisas digitaalse kella käivitamiseks.

Töögrupi liikme Kylie Vincenti sõnul peaks uudne tehnoloogia alandama vesinikuelemendi hinda ning muutma seda väiksemaks ning mugavamalt kasutatavaks.

Allikas: New Scientist

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »