Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 3/2005

Biotehnoloogia sektori ülevaade 2004-2005

Veel trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Diabeedi kombineeritud ravi hiirtel oli edukas

20.04.2006

Ravi, mille käigus kasutati kombineeritult eksperimentaalset vaktsiini koos immuunsust tõstva ravimiga, taastas pooltel hiirtel haiguseelse seisundi.

Esimest tüüpi ehk insuliinsõltuva diabeedi puhul hakkab organismi immuunsüsteem mingil põhjusel hävitama pankrease insuliini tootvaid beetarakke, mille tagajärjel pankreas ei suuda toota enam piisavalt insuliini ja veresuhkru tase võib tõusta ohtlikult kõrgele. Põhiliseks esimest tüüpi diabeedi ravimiks on süstitav insuliin, kuna suu kaudu võttes laguneb ta maos ja ei avalda toimet.

Teadlased otsivad diabeedile aktiivselt alternatiivseid ravivõimalusi, millest üheks on varases kliinilises inimkatsete faasis olev eksperimentaalne vaktsiin, mis muudab vähem tõenäoliseks immuunsüsteemi rünnaku beetarakkude vastu. Teiseks võimaluseks on anti-CD3 nimeline ravim, mis surub osaliselt maha immuunsüsteemi aktiivsuse. Ent sellel on oma kaasnähud, näiteks muutub allasurutud immuunsüsteemiga inimene enam vastuvõtlikuks nakkustele.

Kombineerides neid kahte ravimeetodit, on Matthias von Herrathi juhitud La Jolla Institute for Allergy and Immunology in San Diego (California, USA) teadlaste grupi andmetel võimalik taastada haigete haiguseelne seisund.

Esile kutsutud diabeediga hiiri raviti viie päeva jooksul kombineeritult vaktsiini ja anti-CD3-ga. 8 nädalat hiljem oli 50% hiirtest veresuhkru tase taas normaalne. Ainult vaktsiiniga ravitud hiirtel veresuhkru langust ei ilmnenud ja ainult anti-CD3-ga ravitud hiirtest alanes veresuhkru tase 20%-l.

Teises katseseerias päriliku diabeediga hiirtega, taastas kombineeritud ravi normaalse veresuhkru taseme 55%-l juhtudest, ainult anti-CD3-ga ravitud hiirtest alanes veresuhkru tase 20%-l ning ainult vaktsiiniga ravitutel 20%-l.

Teadlased usuvad, et katsete tulemused on laiendatavad ka inimestele ning nad plaanivad alustada kombineeritud ravi inimkatsetega juba sel aastal.

Allikas: New Scientist

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »