Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 3/2005

Biotehnoloogia sektori ülevaade 2004-2005

Veel trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Uriinitest näitab ravimite sobivust

19.04.2006

Millised ravimid on inimesele parimad? Ainevahetussaadused võivad anda parema vastuse kui geenid. © Getty
Londoni (Suurbritannia) Imperial College teadlased on teinud kindlaks, et roti uriinis leiduvate molekulide kaardistamise abil on võimalik ennustada, kas levinud valuvaigisti paratsetamooli kasutamine suurtes kogustes mürgitab looma maksa või mitte.

Seni on individualiseeritud ravimite väljatöötamisel lähtutud eelkõige inimese geneetilistest iseärasustest, millest aga uurimisgrupi juhi Jeremy Nicholsoni arvates ei piisa, kuna geenid ei ütle midagi soolestiku mikrofauna ja toitumisharjumuste kohta.

Selle asemel võtsid teadlased vaatluse alla organismi ainevahetuse saadused, uurides nende sisaldust ja koostist rottide uriinis. Andes grupile rottidele potentsiaalselt surmava annuse paratsetamooli ning mõõtes sellele järgnenud maksakahjustused, konstrueerisid teadlased arvutil mudeli ainevahetussaaduste ja maksakahjustuste vahel. Andes teisele grupile rottidele sama koguse ravimit, proovisid teadlased uriinitesti järgi ennustada tekkivate maksakahjustuste ulatust. Tulemused ületasid kõiki ootusi ning ületasid Nicholsoni andmetel kaugelt seni farmakogenoomiliste meetoditega saavutatu.

Nicholsoni sõnul näitavad esialgsete testide tulemused meetodi paikapidavust ka inimestel. Teadlased usuvad, et see meetod võimaldab välja töötada efektiivsemat individuaalset ravimikasutust, hoidmaks ära ebaefektiivsete ravimite kasutamist või ohtlikke kõrvalmõjusid.

Allikas: Nature News

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »