Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 3/2005

Biotehnoloogia sektori ülevaade 2004-2005

Veel trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Avastati uus patogeenne bakter

17.04.2006

Mõistatuslik pisik sarnaneb enim äädikhappebakteritele. ©SPL
Teadlased avastasid senitundmatu inimese lümfisõlmedes pesitseva bakteri, mis viitab võimalusele, et paljud haigusttekitavad bakterid ootavad veel avastamist.

Arvatakse, et leitud bakter põhjustab harvaesinevat immuunsüsteemi häiret kroonilist granulomatoosi (ik chronic granulomatous disease, CGD).

Kuna paljusid vett, õhku ja inimorganismi asustavaid baktereid pole võimalik laboris kasvatada, teavad teadlased neist ainult mingit osa. Isegi kui bakterit kahtlustatakse haiguse põhjustamises, on nendevahelise põhjus-tagajärg seose kindlakstegemine äärmiselt raske.

National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID, Maryland, USA) teadlase David Greenbergi sõnul ei leita iga päev uusi organisme, seega on uue haigusetekitaja kindlakstegemine omaette sündmus.

Avastatud bakter - Granulobacter bethesdensis - on nii erinev teistest tuntud pisikutest, et teadlased on asetanud ta omaette perekonda.

G. bethesdensis isoleeriti CGD-d põdeva patsiendi, kes kannatas palaviku ja kaalulanguse käes, tursunud lümfisõlmedest. Et arstid ei suutnud haigust ravida, suunati haige uuringutele NIAID-i, mille teadlastel õnnestus haigusetekitaja isoleerida. Geenianalüüs näitas, et bakteri lähimateks sugulasteks on äädikhappebakterid (Acetobacteraceae, kes on valdavalt kahjutud ning elavad puuviljades, taimedes ja pinnases. Tööstuslikult kasutatakse äädikhappebaktereid äädika valmistamisel.

Paraku ei ole G. bethesdensis niisama kahjutu nagu tema sugulased. Ka tundub bakter olema resistentne enamuse antibiootikumide suhtes - inimene, kellest haigusetekitaja isoleeriti, on siiamaani haige.

Allikas: Nature News

Tagasi
 In English
  BioSpinno projekt

www.biospinno.ee
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »