Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 3/2005

Biotehnoloogia sektori ülevaade 2004-2005

Veel trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

GM herned põhjustasid hiirtel allergiat

21.11.2005

Kümme aasta kestnud kahjurikindla geneetiliselt modifitseeritud (GM) herne aretamise projekt lõpetati, kui selgus, et see põhjustas allergilisi kopsukahjustusi hiirtel.

Austraalia riikliku teadusorganisatsiooni CSIRO teadlased Paul Fosteri juhtimisel siirdasid herne genoomi tavaliselt oalt pärit geeni, mis toodab putukatest kahjureid tõrjuvat valku.

Oas looduslikult esinev valk alfa-amülaasi inhibiitor-1 pärsib kahjuritel tärklise seedimist abistava ensüümi toimet, muutes taime resistentseks kahjuritele. Teadlased lootsid, et siirdades sama valku kodeeriva oa geeni herne genoomi, õnnestub ka hernes muuta kahjuritekindlaks. See läks neil ka korda: saadud GM hernes oli praktiliselt kahjurikindel.

Teadlased uurisid hiirte võimalikku reageerimist GM hernele ja tegid kindlaks immuunreaktsiooni, mis põhjustas naha ülitundlikkust ja kopsukahjustusi.

Oas avaldudes ei põhjusta alfa-amülaasi inhibiitor-1 mingit allergilist reaktsiooni ei hiirtel ega inimestel. Paraku erines sama valk hernes pisut oma struktuurilt võrreldes oa valguga. Teadlased usuvad, et see väike struktuurierinevus hernes põhjustaski ootamatu immuunreaktsiooni hiirtel.

Fosteri teada on tegemist esimese juhtumiga, kus on avalikult kirjeldatud GM toidu poolt tingitud kahjustusi hiirtel, mis viitab selgelt vajadusele uurida igat uut GM põllukultuuri igal üksikul juhul eraldi, kasutades senisest ulatuslikumaid teste.

Jeremy Tager Greenpeace Australia’st lisas, et seni on eelretsenseeritavates ajakirjades väga harva kirjeldatud GM toodete võimalikust mõjust tervisele. Kui sama uurimust oleks teinud eraettevõte, poleks see tema sõnul pruukinud kunagi üldsusele teatavaks saada.

Allikas: NewScientist

Tagasi
 In English
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »