Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 3/2005

Biotehnoloogia sektori ülevaade 2004-2005

Veel trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Elav film kasutab baktereid pildi salvestamiseks

23.11.2005

Elava filmi abil salvestatud kujutis. Foto: Chris Voight.
Valgustundlike bakterite abil on välja töötatud unikaalne nn elav film. Kuigi pildi salvestamiseks kulub 4 tundi ja see töötab ainult punases valguses, kaalub selle üles pildi kvaliteet, mis ulatub kuni 100 megapikselini ruuttolli kohta.

Uut tüüpi elav film sisaldab geneetiliselt modifitseeritud baktereid, mis kasutavad valgust kindlate geenide aktiveerimiseks, mis omakorda põhjustavad kindla indikaatoraine tumenemist. Bakterite mõõtmete väiksus võimaldabki saavutada erakordset lahutusvõimet.

Chris Voigti juhitud uurimisgrupp California Ülikoolist (USA) kasutas oma uudse biosensori väljatöötamisel tavatingimustes valgust mittekasutavat bakterit Escherichia coli, mille genoomi viidi fotosünteesivalt vetikalt pärit geenid. Üks geen kodeerib valku, mis reageerib punasele valgusele ning surub maha teise geeni aktiveerumise, mille tulemusena tumeneb lisatud indikaatorlahus.

Protsessi tulemusena on võimalik ülikvaliteetne ühevärviline kujutis jäädvustada püsivalt geneetiliselt modifitseeritud E.coli kihiga kaetud filmi abil. Teadlased töötavad nüüd salvestatava värvigamma laiendamise suunas, nähes retinooli ühe võimaliku kasutatava ainena.

Voigti sõnul on elav film mõeldud ennekõike ikkagi geenitehnoloogia arendamiseks ning ilmselt ei hakata seda kunagi poodides müüma.

Allikas: New Scientist

Tagasi
 In English
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »