Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 3/2005

Biotehnoloogia sektori ülevaade 2004-2005

Veel trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Avastati hirmu kontrolliv geen

17.11.2005

Rutgersi Ülikooli (USA) teadlased tegid hiirtel kindlaks geeni, mis kontrollib nende reageerimist ohule, mõjutades ajus kindlaid neuroneid. Hiired, kelle puudus statmiini (ik stathmin) nimeline geen, isegi ei reageerinud olukorrale, mis oleks tavatingimustes neile pidanud äärmiselt hirmutavalt mõjuma.

Ka inimese aju peaks hirmule sarnaselt reageerima.

Töögrupi liikme Gleb Shumyatsky sõnul võivad statmiinil põhinevad ravimid tulevikus liigset hirmu tundvatele inimestele pakkuda suurt kergendust. Samuti võivad need ravimid olla kasulikud ka traumajärgsel taastusravil, aidates unustada halbu mälestusi.

Uuringus anti hiirtele lähenevast elektrilaengust teada helisignaaliga. Hiired, kel puudus statmiini geen, reageerisid saabuvale elektrilaengule oluliselt nõrgemini. Samuti olid nad palju julgemad sisenemaks avatud ruumi, mida nad tavaliselt väldivad.

Kontrollimaks, et hiired pole kaotanud koos statmiini geeniga ka üldist õppimisvõimet ja mälu, testiti hiiri ka labürindis. Seal said nii statmiini geeni omavad kui mitteomavad hiired võrdselt hästi hakkama.

Shumyatsky sõnul näitavad läbiviidud katsete tulemused, et statmiin on vajalik hirmule reageerimiseks. Kui ka inimestel toimub hirmule reageerimine samamoodi, on tulevikus statmiini toimet kõrvaldavate või võimendavate ravimitega võimalik reguleerida inimeste reageerimist meid hirmutavatele olukordadele.

Allikas: LiveScience

Tagasi
 In English
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »