Avaleht BioInfokeskus Geenifoorum Meedia BioSPINNO Projektid Geenivaramu Geenikeskus KKK Lingid Sisukord
BiotechEstonia, 3/2005

Biotehnoloogia sektori ülevaade 2004-2005

Veel trükiseid...
EL struktuurifondid
Avaleht  »   Uudised Print Email
UudisedUudised

Ülitundlik mikroskoop heidab valgust DNA-ga toimuvatele protsessidele

15.11.2005

Stanfordi Ülikooli teadlased eesotsas Steven Blockiga on konstrueerinud ülitundliku mikroskoobi, mille lahutusvõime ulatub vesiniku aatomi diameetrini ja mis võimaldab jälgida ka DNA kopeerimise protsessi.

Block oli oma uudse mikroskoobiga võimeline jälgima reaalajas E. coli DNA molekuli ja vastama pikalt teadlasi vaevanud küsimusele, kuidas ikkagi toimub geneetilise materjali kopeerimine.

Kui seni oli teada, et sünteesitav RNA ehitatakse üles ühe aluse kaupa, siis selgusetu on olnud, kas RNA sünteesi vahendav ensüüm RNAP loeb DNA aluseid ühekaupa või toimub see plokkide kaupa (nt kolm alust korraga).

Uudse tehnoloogia abil olid teadlased võimelised jälgima RNAP nõksukaupa toimuvat liikumist piki DNA ahelat. Mõõtes ära liikumise nõksuhetke ajalise kestvuse ja vahemaa, olid teadlased suutelised kindlaks tegema korraga transkribeeritavate aluste arvu.

Blocki sõnul lubavad uurimistulemused väita, et tõenäoliselt loeb RNAP DNA aluseid ühekaupa.

Justin Molly Londoni Riiklikust Meditsiiniuuringute Instituudist (National Institute for Medical Research, London) tunnustas kolleegide teedrajavat tööd ja nimetas saadud tulemusi hämmastavateks. Tema sõnul ei uskunuks keegi veel 10 aastat tagasi millegi sellise teostatavusse.

Allikas: New Scientist

Tagasi
 In English
  
Liitu iganädalase
biotehnoloogia uudiste
meililistiga
  Geenivaramu meedias
Eesti meedias
Välismeedias
  Biotehnoloogia Liit
www.biotech.ee
  ScanBalt võrgustik


Loe edasi »