Sisukord
 • Loodi malaariat mittelevitavad geenmuundatud sääsed
 • Lõuna-Korea teadlane kloonis hundi
 • Rasedate liigne loomaliha söömine kahjustab tulevaste poegade sperme
 • Euroopa Komisjon lubas euroopa turule kolm geenmuundatud rapsitüve
 • Tehti kindlaks taimede kasvu ja arengut suunavad valgud
 • Roche omandab 454 Life Sciences
 • Astma ravi ilma ravimiteta
 • TÜ nõukogu asutas Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu
 • Quattromed Grupi juhtimissüsteem sai ISO 9001:2000 vastavussertifikaadi
 • Sea rakud toimivad inimeses ka 10 aasta järel
 • Kaunase Meditsiiniülikooli partneriotsing
Loodi malaariat mittelevitavad geenmuundatud sääsed
John Hopkinsi Ülikooli (USA) teadlased teatasid geenmuundatud sääskede loomisest, mis on resistentsed malaariat põhjustavale parasiidile ning ei kanna seetõttu haigust inimesele edasi.

Teadlaste eksperimendid näitasid, et geenmuundatud sääsed elasid kauem ja olid võimelised saama rohkem järglasi kui nende looduslikud liigikaaslased. Nendele tulemustele tuginedes järeldasid teadlased, et lastes loodusesse suurel hulgal geenmuundatud malaariasääski, tõrjuvad need aja jooksul välja looduslikud, malaariat levitavad sääsed. Katsed looduses võiksid teadlaste sõnul alata Aafrikas lähema viie aasta jooksul.

India teadlased suhtuvad aga uudisesse skeptiliselt, kuna nad on katsetanud malaariasääskede geneetilist kontrolli juba 1970-ndatel aastatel ja see ebaõnnestus. New Delhis asuva National Vector Borne Diseases Control Program direktori P. L. Joshi sõnul tundus see ka toona töötavat laboris, ent mitte looduses.

India valitsus tühistas 1975. a. plaanitud miljonite geenmuundatud malaariasääskede laskmise loodusesse ning sulges USA rahastatud sääskede geneetilise kontrolli projekti New Delhis, tuues põhjuseks kartuse, et geenmuundatud sääsed võivad hakata levitama uusi, Indias seni mittelevinud haigusi. Kuna täit selgust selles küsimuses ei saavutatud, otsustaski India valitsus projekti lõpetada.

Joshi sõnul on parim meetod malaaria vastu võitlemiseks malaaria algpõhjuste vähendamine, haiguskandjate geneetiline kontroll ei ole siin lahenduseks.
CheckBiotech.Org, 26.03.2007
Lõuna-Korea teadlane kloonis hundi
Lõuna-Korea teadlane Lee Byeong-Chun, inimese tüvirakuuuringute andmeid võltsinud Hwang Woo-Suk endine kaastöötaja, on teatanud kahe hundi kloonimisest.

Huntide nimed on Snuwolf ja Snuwolffy. Sõltumatuid DNA teste kloonimise kinnitamiseks veel läbi viidud ei ole.

Lee on koos Hwangiga on kohtu all seoses inimese tüvirakuuuringute andmete võltsimise ja raha väärkasutuse pärast.
Genome Technology Online (vajalik tasuta registreerimine), 26.03.2007
Rasedate liigne loomaliha söömine kahjustab tulevaste poegade sperme
USA teadlased on jõudnud järeldusele, et Euroopa talitas õigesti, keelates juba 1988. aastal veisekasvatuses lihatoodangut suurendavad kasvustimulaatorid.

Rochesteri Ülikooli teadlaste poolt läbiviidud uuring leidis, et meestel, kelle ema raseduse ajal tarvitas ohtralt loomaliha, oli vähenenud spermide tootmise võime.

Kuigi ka USA-s keelati kasvustimulaatorite kasutamine veisetööstuses osaliselt juba 1979. aastal, on mõned stimulaatorid (näiteks suguhormoon testosteroon) siiani lubatud ja ka kasutuses.

Teadlased uurisid spermide arvu aastatel 1949-1983 sündinud USA meestel ning leidsid, et enam kui 7 loomalihaportsjonit nädalas söönud rasedate naiste poegadel oli täiskasvanuna keskmiselt 43,1 miljonit spermi ühes milliliitris spermas. See on ligi veerandi võrra vähem kui loomaliha vähem söönud rasedate poegadel, kellel oli keskmiselt 56,9 miljonit spermi ühes milliliitris spermas.

Ligi 18%-l palju loomaliha söönud rasedate naiste poegadel on spermide arvukus väiksem kui Maailma Tervise Organisatsiooni WHO poolt kokku lepitud normaalne alammäär, milleks on 20 miljonit spermi ühes milliliitris spermas.

Uuringute juhi professor Shanna Swani sõnul viitavad tulemused võimalusele, et rasedate naiste poolt söödavas veiselihas leiduvad kasvustimulaatorid võivad mõjutada meeste viljakust juba lootestaadiumis testiste arengu mõjutamise kaudu.

Siiski möönis Swan, et nad ei uurinud lähemalt veiselihas leiduvaid aineid, samuti ei ellimineeritud uuringus teisi potentsiaalseid spermide arvukuse vähenemise põhjuseid, nagu näiteks pestitsiidid ja elustiil. Kindlasti oleks Swani arvates aga kasvustimulaatorite mõju täpsemaks kindlakstegemiseks vaja uuringut korrata ka Euroopas.
BBC News, 27.03.2007
Euroopa Komisjon lubas euroopa turule kolm geenmuundatud rapsitüve
Euroopa Komisjon lubas euroopa turule kolm geenmuundatud ja herbitsiididekindlamat rapsitüve Ms8, Rf3 ja Ms8xRf3.

Luba kehtib 10 aastat ja võimaldab geenmuundatud rapsi importida ning kasutada loomasööda ja tööstusliku toorainena. Keelatud on nende kohapeal kasvatamine ja kasutamine toiduna. Samas on nendest saadud õli Euroopas lubatud toiduks kasutada alates 1999. aastast.

Turule jõudes peavad Bayeri poolt välja töötatud rapsitüvesid Ms8, Rf3 ja Ms8xRf3 sisaldavad tooted olema selgelt märgistatud vastavalt Euroopa Liidus alates 2004. aasta aprillist kehtivatele reeglitele.
CheckBiotech.Org, 27.03.2007
Tehti kindlaks taimede kasvu ja arengut suunavad valgud
Rahvusvaheline teadlaste grupp tegi kindlaks, et kaks tüüpi taimevalkusid toimivad koos olulise kasvuhormooni auksiini transportijatena. Avastus võib viia rakendusteni, mille abil on võimalik luua kindlate tunnustega taimi.

Uuring näitas, et vastupidiselt varemarvatule, mille järgi need valgurühmad toimivad iseseisvalt ja üksteisest sõltumaltult, moodustavad need koos sünergeetilise süsteemi, mis kontrollib muu hulgas ka taime arhitektuuri, kudede arengut ja õitsemist reguleeriva hormooni auksiini transporti taimes.

Uuringute juhi, Purdue Ülikooli (USA) professori Angus Murphy sõnul on tegu olulise avastusega auksiini transpordi mehhanismi mõistmiseks taimes. Avastusel on suur potentsiaal kindlate tunnustega taimede loomisel, näiteks biokütusteks ja etanooli tootmiseks sobilike või suurema juurestikuga taimede aretamine.

Nn transportvalgud asetsevad rakumembraanil, koordineerides ainete liikumist läbi rakukesta. Auksiini transporti reguleerivad omavahelises tihedas koostoimes PIN- ja PGP-tüüpi valgud. Konkreetsed valgud, nende kogus ja koostoime sõltuvad konkreetsest taimekoest, kus nad leiduvad. Näiteks mudeltaimel müürloogal (Arabidopsis) tegid teadlased kindlaks 8 PIN- ja 21 PGP-tüüpi valkusid, mis loob tohutu võimaluse erinevateks valkude omavahelisteks kombinatsioonideks, reguleerimaks auksiini transporti eri kudedes.

Edaspidi kavatsevad teadlased lisaks auksiini transpordi uurimisele keskenduda ka konkreetsete PIN- ja PGP-tüüpi valgupaaride rolli uurimisele.
CheckBiotech.Org, 28.03.2007
Roche omandab 454 Life Sciences
Roche Diagnostics teatas, et kavatseb CuraGenilt omandada 454 Life Sciences 1,8 miljardi krooni (155 miljoni USA dollari) eest.

Roche on olnud 454 Life Sciences'e suurturustaja alates 2005. aastast ning ühinemine kindlustab ettevõtte sõnul nende juurdepääsu 454 sekveneerimisseadmetele, võimaldades neid kasutada in vitro diagnostikas.

454 praeguse omaniku CuraGeni tegevjuhi Frank Armstrongi sõnul võimaldab 454 müümine keskenduda enam vähivastaste ravimite väljatöötamisele ja turustamisele.

Tehing on kavas läbi viia selle aasta teises kvartalis.
Genome Web News, 29.03.2007
Astma ravi ilma ravimiteta
Astma ravi ilma ravimiteta on aidanud inimestel haigust kontrolli all hoida terve aasta.

Uudne ravi kasutab kõrgsageduslikku elektrivoolu vähendamaks bronhiseinades silelihaste massi, mille kokkutõmbed ehk spasmid koos põletikuga vähendavad bronhide läbimõõtu, põhjustades astmahoogusid.

Uuring, milles osales 112 18-65-aastast inimest ja mis viidi aasta jooksul läbi samaaegselt 11 erinevas kliinikus Suurbritannias, Kanadas, Brasiilias ja Taanis, näitas, et elektriravi tulemusena vähenes astmahoogude arv ja suurenes ilma haigusnähtudeta päevade arv.

Haigetel olid kasutada nende seni kasutatavad ravimid, lisaks said pooled neist üheksa nädala jooksul täiendavalt kolm ühetunnist elektriravi seanssi. Elektriravi saanud haigetel oli aasta jooksul 86 haigusnähtudevaba päeva enam kui ainult ravimeid kasutanud haigetel, samuti kasutasid nad vähem ravimeid.

Ekspertide arvates võib elektriravist tulevikus kujuneda alternatiiv või vähemalt tõhus tugi astma praegustele ravimeid kasutavatele ravimeetoditele.
BBC News, 29.03.2007
TÜ nõukogu asutas Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu
30. märtsil 2007 toimunud istungil asutas TÜ nõukogu asutuse Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu ning kinnitas selle põhikirja.

Senise SA Eesti Geenivaramu juhatuse liikme ja asutuse TÜ Eesti Geenivaramu direktori kohusetäitja professor Andres Metspalu sõnul on geenivaramu liitmine Tartu Ülikooliga suure teadus- ja arendustegevuse potentsiaaliga, mis võimaldab edasi liikuda nii ravimiarenduse kui ka molekulaardiagnostika suundades. Geenivaramu tegevus on täies mahus taastunud ja andmekogumine käib. Geenivaramu on asutajaliige rahvusvahelises biopankade konsortsiumis P3G, osaleb mitmetes rahvusvahelistes s.h. Euroopa Liidu projektides. Ilmunud on esimesed teadustööd, kus on kasutatud Eesti Geenivaramu andmeid. Praegu töötab geenivaramus 38 inimest.

"Sellise ulatusega geneetiliste andmete kogu on Euroopas suhteliselt unikaalne ja võimaldab teha palju koostööd teiste uurimisasutustega ja loomulikult tugevdab geenivaramu-suguse andmebaasi omamine Tartu Ülikooli kui tugeva teadusülikooli mainet kogu maailmas," ütles Metspalu.

Riik nõustus geenivaramut toetama tingimusel, et geenivaramu vastutavaks töötlejaks saab Tartu Ülikool ning inimgeeniuuringute seadusesse viiakse sisse vastav muudatus koos täiendusega, et geenivaramu hoidmise ja pidamise eest tasutakse otse riigieelarvest. Sel moel on varamu tulevik kaitstud seaduse jõuga.

Lisaks on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium ning Sotsiaalministeerium nõustunud toetama TÜ Eesti Geenivaramut ligi 120 miljoni krooniga kuni aastani 2010, mil geenivaramu saavutab oma andmebaasi suuruseks 100 000 geenidoonori andmed. Seega on TÜ Eesti Geenivaramu tegevus andmekogumise osas finantseeritud riigi poolt, nii nagu ka geenivaramu ülalpidamine ja funktsioneerimine edaspidi, mis toimub inimgeeniuuringute seaduse toel.

Eesti Geenivaramu loodi inimgeeniuuringute seaduse alusel 2001. aasta aprillis eesmärgiga edendada geeniuuringute arengut, koguda teavet Eesti rahvastiku tervise ja pärilikkuse informatsiooni kohta ning rakendada geeniuuringute tulemused rahva tervise parandamiseks. Andmekogumine algas 2002. aasta lõpus ning kestis ligi kaks aastat, mille jooksul koguti üle 10 000 geenidoonori andmed. Erainvestorite toetuse kadudes 2005. aasta algul asuti otsima teisi võimalusi geenivaramu töö jätkumiseks.
Tartu Ülikool, 30.03.2007
Quattromed Grupi juhtimissüsteem sai ISO 9001:2000 vastavussertifikaadi
Eesti suurima biotehnoloogia- ning biomeditsiinifirma Quattromed AS juhtimissüsteemile omistati Bureau Veritas Eesti OÜ poolt 2007. aasta jaanuaris standardi ISO 9001:2000 vastavussertifikaat. Sertifikaadiga hõlmatud juhtimissüsteem hõlmab endas biokeemiliste, molekulaar- ja rakubioloogiliste toodete ja teenuste arendust, tootmist ja müüki.

"Ettevõtte klientide ja koostööpartnerite jaoks tähendab kinnitust tootmis- ja teenindusprotsesside kõrgest tasemest, mis on väga oluline sellises vastastikku usaldust nõudvas valdkonnas nagu teaduslik arendustöö ja ravimiarendus", lausus Quattromed AS tegevdirektor Erki Mölder 29. märtsil Tartu Teaduspargis toimunud uue tootmislabori avamisel. "Meie juhtimissüsteemi ulatus katab kõik väärtusahela olulised osad tehnoloogia arendusest müügiprotsessideni. Alates tänasest asub meie tootmisüksus meie vajadustest lähtuvalt renoveeritud laboriruumides ehk paigas on nii füüsiline kui organisatsiooniline keskkond."

"Sertifitseerimisele eelnes pikk ettevalmistustöö – 2006 aasta maist loodud töögrupid vaatasid üle kõik senised äriprotsessid ning koostöös TJO Konsultatsioonid OÜ konsultandiga viidi sisse vajalikud muudatused", ütles Quattromed AS kvaliteedijuht Kai Jõers. "Lisaks toetas meie tegevust Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, kellega Quattromed AS-il on olnud tihe koostöö alates 1999. aastast. Partnerite kaasamine oli kindlasti õige samm – see hõlbustas muutuste juhtimist ja kiirendas protsessi märgatavalt. Täna saab ka öelda, et ISO9001:2000 nõuetele vastav juhtimissüsteem on abiks muutuste juhtimisel – kasvõi tänasega lõppenud tootmislabori kolimine möödus viperusteta ja oluliste tootmisseisakuteta," lisas Kai Jõers.
Quattromed, 30.03.2007
Sea rakud toimivad inimeses ka 10 aasta järel
Diabeeti põdevale mehele siiratud sea rakud toodavad jätkuvalt insuliini ka kümme aastat pärast siirdamist.

Austraalia Living Cell Technologies meditsiinidirektori Bob Ellioti sõnul võib see juhtum aidata diabeeti ravida.

Praeguseks 41-aastasele 1. tüüpi diabeeti põdevale mehele siirdati sea pankrease rakud 1996. aastal, mis vähendas tema insuliinivajadust kolmandiku võrra. Mees tundis end jätkuvalt paremini ka 2006. aastal ning siirdamise läbi viinud biotehnoloogiaettevõte viis läbi tema täiendavad uuringud.

Ellioti sõnul näitasid uuringud, et siirdatud rakud toodavad jätkuvalt insuliini ning mehe veres leiduv insuliin on sea, mitte inimese oma.

Teadlased loodavad juba lähiajal läbi viia analoogilised väikesemahulised kliinilised uuringud Venemaal ja Uus-Meremaal.
Reuters, 30.03.2007
Kaunase Meditsiiniülikooli partneriotsing
Please find attached the partner profile of Institute for Biomedical Research of Kaunas university of Medicine.

The research group would like to join consortium elaborating proposal on the following topics:

HEALTH-2007-2.1.1-1: Networking biobanking initiatives across Europe: developing standards and norms for existing and future human sample biobanks.

HEALTH-2007-2.1.2-5: Multidisiplinary fundamental genomics and molecular biology approaches to study basic biological processes relevant to health and desease (deadline 18 September 2007)

HEALTH-2007-2.4.1-2: Translating clinical ‘omics’-technology (genomics, proteomics, metabolomics) into innovative cancer biomarkers aiding in
early diagnosis, prognosis and treatment selection of cancer patients.

HEALTH-2007-2.4.1-3: Genomic instability and genomic alterations in pre-cancerous lesions and/or cancer.

HEALTH-2007-2.4.1-4: Novel cancer screening methods

#file1#
, 30.03.2007
Tagasiside:
e-mail:

Sihtasutus Geenikeskus:
Vanemuise 219A, Tartu, 51014
tel: 74201329
e-mail:
veeb: genomics.ee

© 2005, SA Geenikeskus
Esitatud materjale võib reprodutseerida ja levitada viidates SA Geenikeskusele.


Nädalaülevaate
valmimist
toetab: