Sisukord
  • Verevalk aitab vett lõhustada
  • EL riigid patiseisus GM kartuli kasvatamise lubamise osas
  • Geeniravi hoiab ära impotentsust
  • Tartu Ülikooli ja selle teadus- ja arendustegevust tutvustavad videod
  • Austraalia seadustas inimembrüote terapeutilise kloonimise
  • 7 Raamprogrammi infopäev teemal Toiduained, põllumajandus ja biotehnoloogia
  • GSK ostab antikehade tootja Domantise
  • GM pärm kiirendab etanooli tootmist
  • Taastuvenergia seminar teemal Biogaas rohtsest biomassist II
Verevalk aitab vett lõhustada
Geneetiliselt modifitseeritud verevalk aitab vett päikesenergia abil lõhustada vesinikuks ja hapnikuks.

Waseda Ülikooli (Jaapan) ja Imperial College London (Suurbritannia) teadlased on kombineerinud kahte looduslikku verevalku ning saanud kompleksi, mis kasutab päikeseenergiat vee lõhustamiseks vesinikuks ja hapnikuks. Avastatud tehnoloogia pakub alternatiivi elektrolüüsile, mida tavaliselt kasutatakse vee koostisosadeks lõhustamisel.

Teadlaste sõnul võib nende avastus panna aluse kütusena kasutatava vesiniku uutele saamisvõimalustele.
ScienceDaily, 04.12.2006
EL riigid patiseisus GM kartuli kasvatamise lubamise osas
EL keskkonnaeksperdid ei suutnud jõuda kokkuleppele küsimuses, kas lubada esmakordselt pärast 1998. a. geneetiliselt modifitseeritud (GM) põllukultuuri - kartuli - kasvatamist.

Kuna eksperdid ei suutnud kokkuleppele jõuda, siis läheb küsimus arutamiseks Euroopa Liidu ministrite nõukogule ja peaks seal arutusele tulema 2007. a. esimeses kvartalis. Kui ka ministrite nõukogu ei suuda kolme kuu jooksul otsusele jõuda, suunatakse küsimus Euroopa Komisjonile.

Saksa ettevõtte BASF poolt välja töötatud suurendatud tärklisesisaldusega GM kartulit on plaanis kasutada ainult tööstusliku toorainena, näiteks paberi tootmisel. Toiduks ja loomasöödaks seda kasutada ei kavatseta. Siiski on BASF sisse andnud ka eraldi taotluse, mis lubaks kartuli tööstusjäätmeid loomasöödana kasutada.

Kui Amylogene'i nime kandva kartuli kasvatamine siiski heaks kiidetakse, oleks see esimene kord peale 1998. aastat.

Eelmisel nädalal andis Suurbritannia loa alustada BASF-i poolt välja töötatud teise GM kartuli, mis on suurendatud lehemädanikukindlusega, põllukatseteks. Seda kartulit ei ole kavas kasutada ei loomasöödaks ega toiduks.
CheckBiotech, 05.12.2006
Geeniravi hoiab ära impotentsust
Nn "alasti DNAd" kasutav geeniteraapia võib aidata ära hoida impotentsust.

Erektsioonihäired kimbutavad enam kui pooli 40-70-aastastest ning kolmveerandit üle 70-aastasest meestest. Erektsioonihäirete geeniravi kliiniliste katsete esmased tulemused on näidanud positiivseid tulemusi.

Teadlased eksperimenteerisid geeniga hMaxi-K, mis aitab peenise silelihaskoe rakkudes kaasa kaaliumioonide transpordile läbi rakumembraani, mis lõdvestab lihasrakkusid ning teeb võimalikuks erektsiooniks vajaliku vere juurdevoolu. Kuna inimese vananedes toimuvad selle geeni ekspressioonis muutused, siis lootsid teadlased korralikult funktsioneeriva geeni lisamisega erektsiooniprobleemi leevendada.

Kuna geeni transpordiks kasutatavad viirused võivad omada kõrvaltoimeid, kasutati transpordiagendina kõige ebaefektiivsemat, ent samas ohutuimat vektorit - nn alasti DNAd, mis on puhastatud kõigist valkudest.

Kliiniliste katsete esimese faasis süstiti ravimit üheteistkümne 42-80-aastase mehe peenisesse. Katsete tulemused näitasid, et ravi on ohutu ning kahel suuremas koguses ravi saanud patsiendil ilmnes oluline ja vähemalt kuus kuud püsiv paranemine. Oluline on ka, et siirdatud geeni ei esinenud meeste spermas, mis välistab selle edasikandumise.
LiveScience, 05.12.2006
Tartu Ülikooli ja selle teadus- ja arendustegevust tutvustavad videod
Tartu Ülikooli veebis on kättesaadavad mitmed ülikooli ja selle teadus- ja arendustegevust tutvustavad videod.

Saadaval on videod, mis annavad ülevaate ülikooli realia et naturalia ning medicina teadusvaldkondadest, nende struktuurist ning mitmetest uurimisvaldkondadest ja -teemadest.

Vaadata on võimalik ka teadussaadete sarja Bionina raames valminud videoid, mis tutvustavad võimalusi, mida pakuvad teadus ja tehnoloogia paljude aktuaalsete probleemide lahendamiseks. Vaadata saab saateid näiteks biosensoritest, HIV-uuringutest ja tüvirakkudest.

Lisainfo: www.ut.ee/yldinfo/videod
Tartu Ülikool, 06.12.2006
Austraalia seadustas inimembrüote terapeutilise kloonimise
Austraalia esindajatekoda seadustas lõplikult inimebrüote terapeutilise kloonimise, kiites heaks inimembrüote terapeutilise kloonimise nelja-aastase keelu tühistamise.

2006. a. novembri alguses oli hääletamise tulemus senatis 34 poolt- ja 32 vastuhäält, misjärel seaduseelnõu suunati lõplikuks otsustamiseks esindajatekojale. Kuigi esindajatekoda otsustas hääletamistulemusi mitte avalikustada, toimus saadikute varasemal poolehoiuhääletusel häälte jagunemine: 82 poolt- ja 62 vastuhäält.
AFP via Yahoo News, 06.12.2006
7 Raamprogrammi infopäev teemal Toiduained, põllumajandus ja biotehnoloogia
7. Raamprogrammi infopäev teemal Toiduained, põllumajandus ja biotehnoloogia toimub 12. jaanuaril 2007. a. Firenzes Itaalias.

Käsitlemist leiavad järgmised valdkonnad:
- Üldine 7. RP ülevaade.
- Toiduained, põllumajandus ja biotehnoloogia: tööprogramm.
- Euroopa tehnoloogiaplatvorm Food for Life
- Rahvuslike kontaktpunktide roll.

Lisainfo: www.apre.it/Eventi/giornata.asp?id=764
CORDIS, 08.12.2006
GSK ostab antikehade tootja Domantise
Euroopa suurim ravimitootja GlaxoSmithKline ostab antikehi sisaldavate uue põlvkonna ravimite arendaja ja tootja Domantise 5,4 miljardi krooni (453 miljoni USA dollari) eest.

Domantise ost enam kui kahekordistab GSK meditsiinilise biotehnoloogia mahtu. Tegu on siiski pikaajaise investeeringuga, kuna alates 2000. aastast on Domantis suutnud riskikapitali finantseerijatelt koguda "vaid" miljard krooni.

Tehing, mis peaks lõpule jõudma 2007. a. jaanuaris, järgib viimase aja trendi, mille järgi suured ravimifirmad omandavad suure raha eest suhteliselt varases arengustaadiumis olevaid biotehnoloogiafirmasid, mis tegelevad paljulubavate ravimite või uute tehnoloogiate väljatöötamisega.
Reuters, 08.12.2006
GM pärm kiirendab etanooli tootmist
Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi (MIT, USA) teadlased on loonud pärmi tüve, mis kiirendab ja efektiivistab etanooli tootmist.

Etanooli tuuakse sageli esile kui üht võimalikku alternatiivi fossiilsetele kütustele. Ent etanooli tootmise üheks olulisemaks pärssivaks teguriks on tekkiva etanooli kõrge taseme toksilisus protsessis osalevatele pärmseentele.

Pärmi genoomi mõjutades said teadlased pärmi tüve, mis suudab vastu panna etanooli suuremale tasemele, sünteesides samas etanooli ka kiiremini.

Kui traditsiooniliselt on fenotüübi geneetiliseks mõjutamiseks kasutatud otse fenotüüpi mõjutavate geenide ekspressiooni reguleerimist, siis MIT teadlased lähenesid asjale teise nurga alt. Nad suunasid oma jõupingutused geenidele, mis kodeerivad geeni transkriptsiooni reguleerivaid valke, mõjutades seeläbi vajalike geenide ekspressiooni mõjutavaid geene.

Uuringu ühe kaasautori professor Gregory Stephanopoulose sõnul võib valgusünteesi reguleerivate faktorite eesmärgistatud kasutamine geeniekspressioonis olla soovitud tulemuse saamisel efektiivsem.

Parima tulemuse saavutasid teadlased, modifitseerides TATA-seonduva valgu molekuli kodeerivat geeni, mille tulemusena sünteesiti kolmes punktis muudetud järjestusega valgumolekul, mis omakorda viis vähemalt 12 etanoolitolerantsust suurendava geeni üleekspressioonile rakus, võimaldades pärmitüvel üle elada ka kõrgema kontsentratsiooniga etanoolilahuse. Lisaks osutus etanoolitolerantne pärm ka aktiivsemaks fermenteerijaks: 21 tunni jooksul tootis see 50% enam alkoholi kui tavaline pärm.

Sama tehnoloogiat rakendamine tööstuslikult võib kardinaalselt mõjutada tööstuslikku etanooli tootmist ning selle tarbimist tõsiseltvõetava alternatiivina fossiilsetele kütustele. Kui 2005. a. toodeti USA-s maisist 15 miljardit liitrit etanooli, siis bensiini tarbimine ulatus samas 532 miljardi liitrini.
CheckBiotech, 08.12.2006
Taastuvenergia seminar teemal Biogaas rohtsest biomassist II
Eesti Maaülikooli taastuvenergia keskus korraldab 14. detsembril kell 16.00 Kreutzwaldi 56, ruumis 204 taastuvenergia seminari "Biogaas rohtsest biomassist" teise osa.

Kõik huvilised on teretulnud!

Lisainformatsioon: Argo Normak, EMÜ taastuvenergia keskuse juhataja asetäitja, tel. 53402300.
Eesti Maaülikool, 10.12.2006
Tagasiside:
e-mail:

Sihtasutus Geenikeskus:
Vanemuise 219A, Tartu, 51014
tel: 74201329
e-mail:
veeb: genomics.ee

© 2005, SA Geenikeskus
Esitatud materjale võib reprodutseerida ja levitada viidates SA Geenikeskusele.
Nädalaülevaate
valmimist
toetab: