Sisukord
  • Veretest aitab diagnoosida varast rinnavähki
  • Uudne käsitsi kloonimine kasutab poolitatud rakke
  • Tubakataim võib ravida vähki
  • Gates annetas HIV uuringuteks 3,5 miljardit krooni
  • Neandertaallase genoom plaanitakse kaardistada kahe aasta jooksul
  • USA senat tüvirakkude uuringute poolt, Bush kasutas vetoõigust
  • Nikotiin aitab vähil kasvada
  • Efektiivne vähiravim kahjustab südant
Veretest aitab diagnoosida varast rinnavähki
Organismi immuunreaktsiooni vähile analüüsiv veretest võib pakkuda lihtsa võimaluse kopsuvähi varaseks diagnoosimiseks.

Li Zhongi ja tema kolleegide Kentucky Ülikoolist (USA) poolt välja töötatud test ennustas vereproovide põhjal korrektselt mitteväikerakk-kopsuvähki aastaid enne vähi tegeliku diagnoosimist. Mitteväikerakk-kopsuvähk (ik non-small-cell lung cancer) on kopsuvähi levinuim vorm, millesse sureb 5 aasta jooksul 40% haigestunutest, kuna sümptomite ilmnemisel on haigus reeglina juba liiga kaugele arenenud.

Test otsib verest spetsiifilisi kopsuvähi varasele staadiumile reageerivaid valke. Teadlased said testides 90% juhtudest õige tulemuse, kui analüüsiti kopsuvähi vastast ravi juba saanud inimeste verd. Samuti saadi väga vähe valediagnoose tervete inimeste vere analüüsil. Teadlased testisid ka samade inimeste osaliselt olemasolevaid varasemaid vereproove. Üks aasta enne kopsuvähi diagnoosimist võetud vereproovis näitas test vähi olemas olu neljal juhul seitsmest, kaks kuni neli aastat enne haiguse diagnoosimist võetud 18-s vereproovis näitas test aga neis kõigis vähi olemasolu.

Kui ka edasised uuringus kinnitavad testi usaldusväärsust, siis on uue testi näol tegu alles teise veretestiga eesnäärmevähitesti järel, mille abil saab diagnoosida varast vähki.
Reuters, 17.07.2006
Uudne käsitsi kloonimine kasutab poolitatud rakke
George Cloney nimeline siga on esimene, kes on kloonitud senisest tehnoloogiast kolm korda efektiivsema ning kümme korda odavama tehnoloogia abil.

Praegu kasutatava imetajate kloonimistehnoloogia kohaselt eemaldatakse kõigepealt rakust peenikese süstla abil tuum. Uudse tehnoloogia, nn käsitsi kloonimise (ik handmade cloning) abil saavutatakse sama efekt raku poolitamisel. Saadud tuumavaba rakupool sulandatakse seejärel kloonitavasse rakku ning stimuleeritakse embrüoks arenema.

George sündis 8. juunil, pärast mida on ilmavalgust näinud veel 10 käsitsi kloonitud põrsast, kes kõik klooniti ühest seast. Kloonimise edukus oli seejuures 21% (11 sündi 47-st kloonitud embrüost), mis ületab kolmekordselt seni saavutatu, milleks Taani Põllumajandusteaduste Instituudi teadlase, uudse käsitsi kloonimise tehnoloogia väljatöötaja Gabor Vajta sõnul on olnud 7%.
New Scientist, 17.07.2006
Tubakataim võib ravida vähki
Prantsuse bioloog Alain Tissier on välja töötanud uue odavama ja efektiivsema meetodi, kuidas eraldada vähiraviks vajalikke aineid tubakataimedest.

Paklitakseeli ja dotsetakseeli molekulid, mida tuntakse ka taxoli ja taxotere’i nime all, takistavad vähkkasvajaga nakatunud rakkude levikut organismis ja neid kasutatakse vähi keemiaravis juba praegu.

Varem on mõlemaid vähivastaseid aineid saadud jugapuust, kuid seal on selliste molekulide kontsentratsioon väga väike. Seetõttu on ravimi valmistamise protsess seni olnud kallis ja aeganõudev. Samuti on jugapuud mitmetest regioonidest liigse kasutuse tõttu juba peaaegu kadumas.

Probleemi lahendamiseks tahab Tissier hakata tootma vähiravimeid metsikutest tubakataimedest, kus on vajalikud molekulid olemas. Samuti on tubakataimede kasvatamine oluliselt lihtsam ja odavam, mistõttu suudetakse teadlase sõnul toota ravimeid suurtes kogustes.

Tubakataime liigist, mida Tissieri arvates vähiraviks kasutada saaks, sigarette ei valmistata.
Postimees, 19.07.2006
Gates annetas HIV uuringuteks 3,5 miljardit krooni
Bill ja Melinda Gatesi Fond annetas 3,5 miljonit krooni (287 miljonit USA dollarit) kiirendamaks AIDS/HIV vastase vaktsiini väljatöötamist.

Raha jagatakse 19 riigist pärit 165 teadlase vahel, kes koonduvad 16-sse rahvusvahelisse gruppi, eesmärgiga suurendada koostööd vaktsiini väljatöötamisel. Kõik uuringute tulemused peavad olema avalikud. Eesti teadlasi fondi veebilehe andmetel programmis osalevate teadlaste seas ei ole.

Tegu on fondi kõigi aegade suurima eraldusega AIDS/HIV uuringute edendamiseks.
BBC News, 20.07.2006
Neandertaallase genoom plaanitakse kaardistada kahe aasta jooksul
Max Plancki Evolutsioonilise Antropoloogia Instituut Leipzigis (Saksamaa) ja 454 Life Sciences Corporation (USA) avalikustasid kava kaardistada neandertaallase genoom kahe aasta jooksul.

Nendertaallase, kaasaegse inimese ja primaatide genoomide võrdlus aitaks selgitada inimeste ja neandertaallaste evolutsioonilist sugulust ning aitaks välja tuua geneetilised muutused, mis võimaldasid inimestel umbes 100000 aastat tagasi Aafrikast lahkuda ning kiiresti levida üle maailma.

Leipzigi teadlased on järjestanud umbes 1000000 aluspaari tuuma DNA-d, mis pärineb 38000 aasta vanusest fossiilist. Samuti on praeguseks järjestatud neandertaallase mitokondriaalne DNA.

Projekti käigus üritatakse kaardistada kahe seni teadaolevalt vanima neandertaallase leiu luudest ja hammastest pärit tuuma DNA.
Nature News, 20.07.2006
USA senat tüvirakkude uuringute poolt, Bush kasutas vetoõigust
Häältega 63-37 kiitis USA senat heaks tüvirakkude riikliku rahastamise suurendamise. President Bushi kasutas oma vetoõigust.

President Bush kasutas esmakordselt oma vetoõigust, kuna seadus annab tema arvates riigi raha uuringutele, millega kaasneb inimembrüote hävitamine.

Praeguse häälte jagunemise puhul on ebatõenäoline, et seadus suudaks kongressis (nii senatis kui esindajatekojas) koguda 2/3 häältest, et presidendi vetot tühistada.

Hiljutise uuringu põhjal toetas 70% ameeriklasi embrüonaalsete tüvirakkude uurimist.
AFP via Yahoo News, 21.07.2006
Nikotiin aitab vähil kasvada
Nikotiin avaldab otsest mõju olulistele vähi arengu biokeemilistele radadele rakus, kiirendades sellega vähi arengut, on selgunud Lõuna-Florida Ülikooli (Tampa, USA) teadlaste uuringust.

Uuringu tulemusena nikotiin valdavalt ei tekita ise vähki, vaid pigem muudab olemasolevad vähivormid agressiivsemaks. Varasemalt on näidatud, et rinnavähi levimine kopsu on suitsetajatel tõenäolisem kui mittesuitsetajatel. Ning laboris agressiivse vähivormi pinnal asuvate nikotiiniretseptorite blokeerimine on peatanud vähirakkude kasvu.

Uuringu juht Srikumar Chellappan rõhutab, et suitsetamine võib loomulikult ka initsieerida vähi teket, ent siin tuleks süüdistada eelkõige sigaretisuitsus leiduvaid teisi komponente, mitte nikotiini ennast.

Selgitamaks välja nikotiini konkreetset toimet vähi agressiivsemaks muutumisel, otsisid teadlased spetsiifilisi nikotiiniga seonduvaid molekule. Nad eksponeerisid laboris inimese kopsurakke nikotiinihulgas, mis vastas päevas ühe paki suitsu tegeva inimese vereringes olevale nikotiini hulgale. Selgus, et nikotiin põhjustas Raf-1 nimelise molekuli seondumist valguga Rb, mis tavatingimustes pärsib vähi arengut. See seondumine võibki aidata kaasa vähi kiiremale ja agressiivsemale arengule. Kümne vähijuhu uurimisel selgus ka seda teooriat toetav asjaolu, et tervelt kaheksal juhul oli Raf-1 ja Rb seondumise tase ebanormaalselt kõrge.

Chellappani sõnul on nende üheks edasiseks uurimiseesmärgiks selgitada välja ained, mis suudaksid pärssida Raf-1 ja Rb seondumist. Selliste ainete kindlakstegemine aitaks kaasa vähi ravi edasisele arengule.
New Scientist, 21.07.2006
Efektiivne vähiravim kahjustab südant
2001. a. USA-s turule tulnud leukeemiaravim Gleevec, mis tõstis hüppeliselt selle haiguse kindlasse surmavasse vormi haigestunute elljäämisprotsenti, võib põhjustada südamepuudulikkust.

Värske USA-s läbiviidud uuring näitas, et Gleevec tapab kõrvaltoimena südame lihaskoe rakke ning võib mõnedel haigetel põhjustada südamepuudulikkust. Uurijad soovitavad haigetel esialgu siiski jätkata ravimi tarbimist, kuna selle raviefekt on tõendatud ning südameprobleemide tekke sagedus pole teada. Samas võib ka südamepuudulikkus olla surmaga lõppev.

Gleeveci sihtmärgiks on ensüüm türosiinkinaas, mis on kroonilise müeloidleukeemia puhul muteerunud ning aitab kaasa vähirakkude kontrollimatule vohamisele. Uuringu käigus selgus aga, et türosiinkinaasi blokeerimine häirib kõrvaltoimena ka valgusünteesi südame lihasrakkudes, mis lõppkokkuvõttes võibki viia rakkude surmani.
Nature News, 23.07.2006
Tagasiside:
e-mail:

Sihtasutus Geenikeskus:
Vanemuise 219A, Tartu, 51014
tel: 74201329
e-mail:
veeb: genomics.ee

© 2005, SA Geenikeskus
Esitatud materjale võib reprodutseerida ja levitada viidates SA Geenikeskusele.
Nädalaülevaate
valmimist
toetab: