Sisukord
 • Slovakkias hakatakse kasvatama GM maisi
 • Millipore ostab Serologicalsi ligi 18 miljardi krooni eest
 • EAS toetab teadus- ja arendusasutuste infrastruktuuri
 • Asper Ophthalmics'i uus DNA test
 • Klooniti hullulehmatõvele resistentne veis
 • Rämps-DNA ei pruugi olla kasutu
 • Uus C-hepatiidi geenitest
 • AstraZeneca müüb oma narkoosivahendite tootmisüksuse USA-s
 • Siemens ostab DPC 23,4 miljardi eest
 • Meeste beebipillid ei mõjuta nende hilisemat viljakust
 • KBFI-l on uus direktor
 • Poola seim keelas GM seemnete müügi
Slovakkias hakatakse kasvatama GM maisi
Slovakkias hakatakse sellest aastast esmakordselt kasvatama geneetiliselt modifitseeritud (GM) kahjuritekindlat maisi MON810.

USA biotehnoloogiaettevõte Monsanto ja Slovakkia Põllumajandusministeerium leppisid kokku, et kahjuritekindla GM maisi MON810 katselise kasvatamisega alustatakse sel kevadel. Seda vaatamata sellele, et parlamendi poolt juba kinnitatud vastav seadus jõustub alles 1. juunist.

GM maisi hakatakse kasvatama katseliselt kolmes kohas kokku 30 hektaril.
Check.Biotech.Org, 25.04.2006
Millipore ostab Serologicalsi ligi 18 miljardi krooni eest
Millipore Corp. teatas, et ostab Serologicals Corp. ligi 18 miljardi krooni eest, aktiveerimaks oma tegevust ravimiuuringutes kasutatavate kemikaalide tootmisel.

Tehing on plaanitud lõpetada 30. juuniks k.a. Uue ühendettevõtte käive peaks 2006. a. ulatuma eeldatavasti 18 miljardi kroonini, 2007. a. oodatakse 9-11% käibe tõusu.

Millipore’i ja Serologics’i kombinatsioon peaks oluliselt tugevdama Millipore's Bioscience Division’i positsiooni mitmes kiirelt arenevas valdkonnas, nagu ravimite väljatöötamine, antikehad, rakubioloogia reaktiivid ning tüviraku-uuringud.
Reuters, 25.04.2006
EAS toetab teadus- ja arendusasutuste infrastruktuuri
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) juhatus otsustas rahastada teadus- ja arendusasutuste infrastruktuuri arendamise programmi raames viit täistaotlust summas 228,3 miljonit krooni.

Viis parimaks hinnatud projekti on:
 • Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi projekt "Tugevatele magnetväljadele baseeruvate spektroskoopiameetodite rakendamine" – 47 814 800 krooni;
 • Tallinna Tehnikaülikooli projekt "TTÜ keemia, biotehnoloogia ja biomeditsiini valdkonna infrastruktuuri arendamine 2005–2008" – 44 000 000 krooni;
 • Tallinna Tehnikaülikooli projekt "Sardsüsteemid ja komponendid" – 48 219 000 krooni;
 • Eesti Biokeskuse projekt "Haigused ja evolutsioon genoomikas: infrastruktuuri projekt" – 30 399 972 krooni;
 • Tartu Ülikooli projekt "Biomeditsiini ning molekulaar- ja rakubioloogia tuumiklaborid" – 57 849 000 krooni.

  Projektide tulemusel suureneb näiteks DNA-st geneetilise info lugemise kiirus võrreldes töö senise kiirusega kümme korda, mis võimaldab muu hulgas Geenivaramu tõhusamat kasutamist Eesti teadlaste poolt. Samuti mitmekordistub ainete tuvastamiseks ja nende struktuuri mõõtmiseks kasutatavate spektromeetrite mõõtmisvõimsus, mis võimaldab uurida potentsiaalseid ravimeid, vesinikkütuseelemente ja biopolümeere.

  Esmakordselt Eestis saavad teadlased oma käsutusse laboratooriumi, mille turvaklass lubab töödelda nii AIDSi kui ka siberi katku viirusi.

  Euroopa Liidu struktuurifondidest rahastatava programmi üldeesmärgiks on suurendada teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonivõimekust, et Eesti oleks rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisem.
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, 26.04.2006
Asper Ophthalmics'i uus DNA test
Asper Ophthalmics’il valmis uus test Bardet-Biedli sündroomi avastamiseks.

Asper Ophthalmics’i uus Bardet-Biedli sündroomi (ik Bardet-Biedl Syndrome, BBS) test otsib 237 mutatsiooni 12 geenis: BBS1, BBS2, BBS3, BBS4, BBS5, BBS6, BBS7, BBS8, BBS10, PHF6, ALMS1, GNAS1.

Test töötati välja koos partneritega: Institute of Child Health (Suurbritannia), John Hopkins University School of Medicine (USA), University of Vigo (Hispaania) ning University Louis Pasteur (Prantsusmaa).

Lisainfo: http://www.asperophthalmics.com/BBSgenetest.htm
Asper Ophthalmics, 26.04.2006
Klooniti hullulehmatõvele resistentne veis
Hiina teadlased kloonisid veise, kes on väidetavalt resistentne hullulehmatõvele.

55 kilo kaaluv vasikas, kelle genoomi olid lisatud resistentsusgeenid, sündis Ida-Hiinas Shandongi provintsis. Siiski on vasika klooninud teadlaste sõnul vaja läbi viia täiendavaid teste, et veenduda haiguskindla looma kloonimise edukuses.

Hullu lehma tõbi on aeglaselt progresseeruv kesknärvisüsteemi haigus, mida põhjustab spetsiifiline haigust tekitav valk ehk prioon. Haigus võib levida ka loomadelt inimesele, kellel seda tundtakse Creutzfeldti-Jakobi tõve nime all.
AFP via Yahoo News, 26.04.2006
Rämps-DNA ei pruugi olla kasutu
Inimese genoomi matemaatiline analüüs viitab võimalusele, et nn "rämps-DNA" (ik junk DNA) ei pruugi olla kasutu.

Rämps-DNA all mõeldakse DNA osi, millele ei osata hetkel veel konkreetset funktsiooni anda.

IBM teadlased on aga teinud matemaatiliselt kindlaks DNA järjestused, mis esineb nii DNA valke kodeerivas kui ka mittekodeerivas rämpsuosas. Analüüsides 6 miljardit alust leidsid teadlased ca 128000 järjestust, mis esinesid nii rämps-DNA piirkondades kui ka valke kodeerivates piirkondades.

Nende kindlate järjestuste esinemine DNA eri piirkondades viitab võimalusele, et ka rämps-DNA-l võib olla oluline funktsionaalne roll.

Üheks võimalikuks funktsiooniks võib teadlaste arvates olla osalemine rakkudevahelises kommunikatsioonis ning transkriptsioonijärgses geeni vaigistamise protsessis.

Ent teadlased lisasid ka, et enne mingite lõplike järelduste tegemist tuleb läbi viia ulatuslikke laborikatseid, mis aga võivad võtta aega, kuna on aega- ja ressurssinõudvad.
BBC News, 26.04.2006
Uus C-hepatiidi geenitest
Celera Genomics on välja töötanud geenitesti, mis aitab ennustada C-hepatiidi individuaalset ägedust ja ohtilikkust.

C-hepatiidi ravi on kallis ning võib põhjustada väsimust, palavikku, depressiooni ja teisi tugevaid kõrvalmõjusid. Uudne test uurib variatsioone seitsmes geenis ja on samm edasi personaliseeritud meditsiini suunas.

Hinnanguliselt areneb umbes 20%-l C-hepatiidi viirusega nakatunutest haigus lõpuks staadiumi, mil tekivad maksatsirroos ja maksakoe armistumine, mis võib viia maksapuudulikkuse ja isegi maksavähini. Samas elavad paljud inimesed, kes on viirusega nakatunud, aastakümneid ilma mingit ravi vajamata.

Celera uue testi eesmärk on selgitada välja inimesed, kellel on geneetiline eelsoodumus tõsiste maksakahjustuste tekkeks.

Celera presidendi Kathy P. Ordonezi sõnul oleks ühe testi maksumus suurusjärgus 1000 USA dollarit. C-hepatiidi ravikulu võib aastas ületada isegi 30000 dollari piiri.
New York Times, 26.04.2006
AstraZeneca müüb oma narkoosivahendite tootmisüksuse USA-s
Ravimitootja AstraZeneca teatas, et müüb oma USA narkoosivahendite ja valuvaigistite tootmise haldusala Abraxis BioSience'ile 4,4 miljardi krooni (350 miljoni USA dollari) eest.

Samuti ostab AstraZeneca õiguse kaasreklaamida USA-s Abraxis BioScience'i vähiravimit Abraxane, makstes selle eest 2,5 miljardit krooni (200 miljonit USA dollarit).
Reuters, 27.04.2006
Siemens ostab DPC 23,4 miljardi eest
Siemens (Saksamaa) ostab in-vitro diagnostikaseadmate tootja Diagnostic Products Corp. (DPC, USA) 23,4 miljardi krooni (1,86 miljardi USA dollari) eest, tugevdamaks oma edukat tervishoiuseadmete tootmisüksust Medical.

Siemensi tegevdirektori Klaus Kleinfeldi sõnul võimaldab DPC omandamine neil lülituda tervishoiutööstusse senisest varasemas staadiumis ning on heaks täienduseks Siemensi praegustele tugevustele bioobjektide visualiseerimise ning tervishoiuinfosüsteemide valdkondades.

Kleinfeldi sõnul on Siemens ainuke ettevõte, mis pakub äärmiselt laias skaalas meditsiinitehnoloogiat alates varasest diagnostikast kuni kirurgilise sekkumiseni.
Reuters, 27.04.2006
Meeste beebipillid ei mõjuta nende hilisemat viljakust
Meeste eostumisvastase vahendi prototüübi testimine näitab, et muredel, et meeste beebipillid võivad muuta mehed viljatuks, ei ole väidetavasti tõepõhja all.

Meeste eostumisvastane vahend kasutab hormooni androgeen või hormoonide androgeen ja progestageen segu eesmärgiga vähendada oluliselt spermide tootmist või peatada see hoopis. Hetkel on käimas vahendi prototüübi kaks laiaulatuslikku uuringut Hiinas ja Euroopas.

USA-s ja Austraalias on seni toimunud 30 väiksemat uuringut kokku 1500 mehega. Kõigil uuringutes osalevatel meestel taastus viljakus (20 miljonit spermi ühes milliliitris) pärast eostumisvastane vahendi kasutamise lõpetamist keskmiselt 3,4 kuu jooksul.
AFP via Yahoo News, 27.04.2006
KBFI-l on uus direktor
27. aprillil kogunes Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi Teadusnõukogu, mis valis uueks direktoriks Raivo Sterni, kelle ametiaeg algab alates 29. aprillist 2006 ning kestab 5 aastat.
KBFI uudised, 28.04.2006
Poola seim keelas GM seemnete müügi
Poola seim võttis vastu seaduse, mis eemaldab geneetiliselt modifitseeritud (GM) seemned riiklikust registrist, keelustades sellega nende müügi.

Seimi põllumajanduskomisjoni esimehe Wojciech Mojzesowiczi sõnul tuleb seda seadust interpreteerida kui GM seemnete müügi keelustamist Poolas. Poola euroministri väitel läheb aga GM seemnete müügi keeld vastuollu Euroopa Liidu direktiividega.

Enne jõustumist peab seaduse heaks kiitma ka Poola president Lech Kaczynski.

Keskkonnaorganisatsiooni Greenpeace andmetel on 76% poolakatest GMO-de vastu.
AFP via Yahoo News, 28.04.2006
Tagasiside:
e-mail:

Sihtasutus Geenikeskus:
Vanemuise 219A, Tartu, 51014
tel: 7381898
e-mail:
veeb: genomics.ee

© 2005, SA Geenikeskus
Esitatud materjale võib reprodutseerida ja levitada viidates SA Geenikeskusele.
Nädalaülevaate
valmimist
toetab: