Sisukord
 • Euroopa ei suuda kokku leppida tüvirakkude uurimise osas
 • Watson Pharmaceuticals ostab Andrx'i
 • Menstruaalveri on heaks tüvirakkude allikaks
 • Rosuvastatiin vähendab ateroskleroosi tunnuseid
 • Pentagon aretab putuk-küborgeid
 • Tshillipipar kõrvetab ka vähki
 • Fisher omandab Athena Diagnosticsi
 • Roche toob välja Tamiflu tootmispartnerid ja suurtellijad
 • Biotehnoloogiafirma Quattromed AS omandas HTI Laboriteenused AS aktsiad
 • Konstrueeriti metanooli energiaallikana kasutavad tehislihased
 • Eesti teadlane sai jälile eakate pimedaks jäämise tagamaadele
 • Hiina kiitis heaks Brasiilia GM soja jätkuva ekspordi
Euroopa ei suuda kokku leppida tüvirakkude uurimise osas
Euroopa Komisjon ei suutnud kokku leppida ühtsetes põhimõtetes embrüonaalsete tüvirakkude uurimisel. Embrüonaalsete tüvirakkude uurimine on mitmes EL liikmesriigis keelatud ning Euroopas tervikuna jätkub ka edaspidi sarnaste uuringute projektipõhine rahastamine.

Seni on EL programmidest rahastamist taotlevaid ning inimese embrüonaalseid tüvirakke kasutada soovivaid uurimisprojekte läbi vaadatud üksikute projektide kaupa. Iga projekt on pidanud näitama, et uuringuid ei saa teostada ilma embrüonaalseid tüvirakke kasutamata.

Seni on EL programmidest rahastatud kuut embrüonaalseid tüvirakke kasutavat projekti. Inimese kloonimine on EL-s täielikult keelatud.

EL-i teadusministrid arutasid, kuidas toimida inimese embrüonaalseid tüvirakke kasutavate uurimisprojektide hindamisel järgmises, aastatel 2007-2013 toimuva 7. raamprogrammi raames. 15 riiki 25-st pooldasid senise projektipõhise lähenemise jätkumist, mille käigus hinnatakse iga üksikut projektitaotlust eraldi.
Reuters via Yahoo News, 13.03.2006
Watson Pharmaceuticals ostab Andrx'i
USA ravimihiid Watson Pharmaceuticals ostab Andrx Corp. 25 miljardi krooni (1,9 miljardi USA dollari) eest, suurendamaks geneeriliste ravimite tootmise mahtu.

See tehing on jätkuks geneeriliste ravimite sektoris hiljuti toimunud ühinemiste jadale, sh Ivax'i omandamine Teva Pharmaceutical Industries poolt ning Eon Labs'i omandamine Novartise poolt.

Watson Pharmaceuticals ootab ühinemisest tulu juba 2007. aastal. Ühendettevõttel on tootmis- ja arendusfaasis enam kui 60 uut geneerilist ravimit. 2006. aastal loodetakse turule tuua kuus uut ravimit.

Geneerilised ravimid on ülimalt mastaapne äri ning et olla edukas, peab ka tootja olema suuremastaapne. Miller Tabak'i analüütiku Les Funtleyderi sõnul on suured ja laia tootevalikuga ettevõtted atraktiivsemad ülemaailmsetele hulgimüüjatele, kes saavad korraga osta paljusid ravimeid. Samuti võimaldab ettevõtte suur tootmismaht saada omakorda hinnasoodustust toormaterjalide tarnijatelt.
Reuters, 13.03.2006
Menstruaalveri on heaks tüvirakkude allikaks
Jaapani teadlased on naise menstruaalverest eraldanud tüvirakke, mis võiksid olla potentsiaalseks südamerakkude allikaks ning mida saaks kasutada südamehaiguste ravil.

Keio Ülikooli teadlased eesotsas dr Shunichiro Miyoshi'ga eraldasid kuue naise menstruaalverest tüvirakke, mis pärinesid emaka endomeetriumist. Teadlaste andmetel saab menstruaalverest 30 korda rohkem tüvirakke kui luuüdist.

Kultiveerides saadud tüvirakke tingimustes, mis on vajalik tüvirakkude südamerakkudeks arenemiseks, pulseerisisd umbes pooled rakud viie päeva möödudes Miyoshi sõnul spontaanselt, rütmiliselt ja sünkroonselt, mis viitab rakkudevahelisele elektrilisele kommunikatsioonile ja võimalusele kasutada neid südamerikete raviks.
Reuters, 13.03.2006
Rosuvastatiin vähendab ateroskleroosi tunnuseid
Intensiivne ravi statiine sisaldavate ravimitega mitte ainult ei pidurda arterite seisundi halvenemist, vaid ka parandab seda.

Ateroskleroos (arterite-siseste rasvainest koosnevate ja hiljem sidekoestuvate paksendite teke), mis võib kas vähendada või peatada vere liikumise veresoontes, on üks olulisemaid südame-veresoonkonna haiguste tekkepõhjusi. Südame-veresoonkonna haiguste tagajärjel sureb enam kui 16,5 miljonit inimest aastas.

349 patsienti hõlmanud ja kaks aastat kestnud rahvusvaheline uuring näitas, et statiinide hulka kuuluv rosuvastatiin võib vähendada paksendite mahtu ja arvu.

Uuringu käigus anti haigetele USA-s, Kanadas, Euroopas ja Austraalis suurtes kogustes rosuvastatiini (kommertsnimega Crestor), millel koos teiste statiinidega on kolesteroolitaset alandav toime.

Haigetele anti vähemalt 40 mg ravimit päevas, samal ajal kui enamuse statiinide päevane ravidoos on 10-20 mg vahel.

Kahe aasta möödudes vähenes nn halva kolesterooli tase organismis 50%, samas kui hea kolesterooli tase tõusis 15%. Ka rasvainelised paksendid ilmutasid kahanemise märke – nende paksus vähenes 6,8%.

Kokkuvõtlikult vähenesid 78%-l patsientidest ateroskleroosi ilmingud. Kõige suuremad paranemisnähud ilmnesid just kõige tõsisemalt kahjustatud arterites.

Briti Südameliidu meditsiinidirektori professor Peter Weissbergi sõnul on uuringu tulemused tähtsad, kuna näitavad paksendite väikest, aga kindlat vähenemist ravimi toimel.

Samas teevad arste murelikuks kasutatava ravimi suured annused. Ka võivad kõrvalnähud esineda sagedamini just suurte annuste korral.

Uuringu läbiviimist rahastas rosuvastatiini tootja AstraZeneca.
BBC News, 14.03.2006
Pentagon aretab putuk-küborgeid
USA kaitseministeerium püüab luua putuk-küborgeid, mis oleksid võimelised avastama lõhkeaineid või kandma miniatuurseid mikrofone vaenlase peidukohtades, vahendab Postimees Online.

Küborgid, mis on pooleldi putukad ja pooleldi robotid, luuakse üliväikse mehhanismi abil, mis pannakse lendavate, hüppavate või roomavate putukate sisse siis, kui need on vastse või nuku faasis.

Mehhanismist saab osa putukate kehast ning see võimaldab neid kaugjuhtimise teel liigutada. Selliste elukate üheks esimeseks ülesandeks võib saada Iraagis teeäärsete pommide leidmine.

Möödunud nädalal kuulutas Pentagoni Arenenud Kaitseprojektide Agentuur Darpa välja konkursi selliste putukate loomiseks.

Darpa arvates loob võõrkeha putukasse istutamine parema sideme kui lihtsalt mikrokiibi panemine mesilase, herilase või tarakani tagakehasse.

Varasemate eksperimentide käigus on mesilasi ja herilasi suhkruvee lõhna abil õpetatud ära tundma lõhkeainete lõhna.
Postimees Online, 15.03.2006
Tshillipipar kõrvetab ka vähki
Tshillipipras sisalduv "tulise" maitsega komponent kapsaitsiin tapab ka eesnäärmevähi rakke.

Ravides hiirtele siirdatud inimese eesnäärmevähki kapsaitsiiniga, vähenes kasvaja suurus 80% võrreldes nende hiirtega, kes ravi ei saanud.

Uurides kapsaitsiini toimet inimese eesnäärmevähi rakkudele laboritingimustes, leidis Los-Angelese Cedars-Sinai Medical Center'i uurimisgrupp Philipp Koeffleri juhtimisel, et kapsaitsiin vähendab oluliselt rakkude kasvu ja selle toime sõltub aine kontsentratsioonist. Väikestes kogustes tappis kapsaitsiin 3%, suurtes kogustes aga juba 75% vähirakkudest.

Teadlased tegid ka kindlaks, et kapsaitsiin pidurdab alla surutud immuunsüsteemiga hiirtele siirdatud inimese eesnäärmevähi rakkude kasvu 80% võrra.

Koeffleri sõnul on tegemist esimese katselise tõestusega kapsaitsiini inhibeeriva toime kohta eesnäärmevähi rakkudele. Tema arvates käivitab kapsaitsiin vähirakus ahela, mis päädib valgukompleksi NF-kappa Beta eraldumisega, mis põhjustabki kasvajaraku enesehävitamise. See on äärmiselt oluline, kuna vähkkasvajaid iseloomustatakse rakkude kontrollimatu kasvu ja paljunemisega.

Ent Koeffler hoiatab eesnäärmevähi pärast muretsevaid mehi, et need ei tõlgendaks uuringu tulemusi kui põhjust tshillipipra tarbimise oluliseks suurendamiseks. Ta rõhutab, et kapsaitsiin ei ole näidanud eesnäärmevähki ennetavat toimet, vaid ainult vähirakkude kasvu aeglustavat toimet.

Kuna eesnäärmevähk taasilmneb pärast kirurgilist eemaldamist umbes neljandikul patsientidest, võib kapsaitsiin olla efektiivne aine aeglustamaks vähi taasilmnemist.

Ent Koeffler juhib tähelepanu söödava pipra kogusele: et 90 kilo kaaluv mees saaks sama palju kapsaitsiini kui ravikuuri läbiteinud hiired, peaks ta sööma maailma ühe tulisema pipra - habanera pipra - 10 kauna päevas. Üks habanera pipra kaun sisaldab 300000 Scoville'i ühikut, mida kasutatakse pipra tulisuse mõõtmiseks. Enimlevinud tshillipipra jalapeno kaun aga sisaldab "ainult" 2500-5000 Scoville'i ühikut. Juba ainuüksi seetõttu ei pea Koeffler mõistlikuks kõigi eesnäärmevähi tagasitulekut kartvate meeste massilist piprasöömist.

Tema sõnul tuleks sellistes kogustes kapsaitsiini manustada ikkagi ravimi kujul.
New Scientist, 15.03.2006
Fisher omandab Athena Diagnosticsi
Biotehnoloogiahiid Fisher Scientific International Inc. omandab Athena Diagnosticsi 3,7 miljardi krooni (289 miljoni USA dollari) eest, suurendamaks molekulaarse diagnostika osakaalu oma tegevuses.

Samuti omandab Fisher 9%-lise osaluse molekulaardiagnostika seadmeid ja teste tootvas ettevõttes Nanogen Inc. 200 miljoni krooni (15 miljoni USA dollari) eest eesmärgiga laiendada seni Athena Diagnosticsile kuulunud markerite ja testide kasutusala.

Athena Diagnostics toodab mitmete haiguste, sealhulgas Alzheimeri tõbi, multiplex sclerosis ja diabeet, kindlakstegemiseks kasutatavaid teste. 2005. aastal oli ettevõtte müügitulu 700 miljoni krooni (55 miljonit USA dollarit).

Athena Diagnosticsi ülevõtmine peaks toimuma käesoleva aasta teises kvartalis.
Reuters, 16.03.2006
Roche toob välja Tamiflu tootmispartnerid ja suurtellijad
Shveitsi ravimihiid Roche on toonud ära nimekirja viieteistkümnest farmaatsia- ja keemiaettevõttest, mille abiga toodetakse ravimit, mille nõudlus eri riikide valitsuste poolt on järsult kasvanud seoses kardetava linnugripi pandeemiaga inimestel.

Koos hiljuti allkirjastatud täiendavate lepingutega peaks firma tootmisvõimsus 2006. aasta lõpuks ulatuma 400 miljoni raviannuseni.

Tamiflu tootmispartneriteks on Albemarle Corp, Ampac Fine Chemicals LLC, API Corp, Clariant, DSM, FIS, Martek Biosciences Corp, Novasep/Dynamit Nobel, PHT International, PPG Industries, Sanofi-Aventis, Shaanxi Jiahe Phytochem Co, Siegfried Ltd, Hetero Drugs ning Shanghai Pharmaceuticals.

Roche'i andmetel on neilt Tamiflud tellinud enam kui 65 riiki. Neist 10 riiki - Suurbritannia, Prantsusmaa, Soome, Island, Iirimaa, Luksemburg, Holland, Uus-Meremaa, Norra, Shveits - on tellinud ravimit koguses, millest piisaks kuni 40%-le rahvastikust.

Samuti on Roche annetanud enam kui 5 miljonit raviannust Maailma Tervise Organisatsioonile WHO kiireks kasutamiseks võimalikes pandeemiakolletes.
Reuters, 16.03.2006
Biotehnoloogiafirma Quattromed AS omandas HTI Laboriteenused AS aktsiad
Sõlmitud lepingute kohaselt omandab Tartu Ülikooli spin-off firma Quattromed koheselt 80% ning omab õigust kahe aasta jooksul omandada ülejäänud 20% HTI Laboriteenused AS aktsiatest. Tehingu tulemusena tekib Eesti suurim biomeditsiinilisi tooteid ja teenuseid pakkuv ligi 45 miljoni kroonise müügikäibe ning ligi 10 miljoni kroonise arendustegevuse eelarvega kontsern.

"Tehing on osa Quattromed AS pikaajalisest strateegiast ühendada kõrgtehnoloogiline arendustegevus ning meditsiinisektorile pakutavad teenused. HTI Laboriteenuste omandamisega avaneb meil võimalus pakkuda laia diagnostikateenuste valikut üle Eesti ning tulevikus ka lähiriikide tervishoiuasutustele", ütles Quattromed AS tegevdirektor Erki Mölder. "Meie esimeseks sammuks on ka HTI-s juurutada Quattromedis kasutusel olev kvaliteedisüsteem ning taotleda firmale vastavat akrediteeringut."

"Quattromed AS ja HTI Laboriteenused AS on olnud koostööpartnerid juba viis aastat ning sõlmitud kokkulepped on arengute loogiline jätk. Strateegilise partneri kaasamine avab HTI Laboriteenustele uued perspektiivid nii turundusaktiivsuse kui põhitegevuse efektiivistamiseks ning uute tehnoloogiate juurutamiseks." ütles HTI Laboriteenuste AS tegevdirektor Jüri Laasik.

Quattromed AS on 1999. aastal loodud Tartu Ülikooli spin-off firma, kelle klientideks molekulaardiagnostika valdkonnas on üle kolmekümne Eesti tervishoiuasutuse. Lisaks müüb Quattromed AS eksportturgudele orienteeritud tooteid ja teenuseid proteoomika valdkonnas. Firmas töötab 46 inimest ning intellektuaalomandi portfellis on seitse patenditaotlust, kaks kaubamärki ning üle kahekümne tehnoloogialitsentsi.

HTI Laboriteenused AS on 1994. aastal loodud meditsiinidiagnostika firma. Rohkem kui 300 kliendist moodustavad ligikaudu 60% perearstid ja perearstikeskused. Firmal on meditsiinilaboratooriumid Tallinnas ja Tartus ning protseduuride tuba Viljandis. HTI Laboriteenuste AS on 33 töötajat ja 2005.a. käive ulatus ligikaudu 20 miljoni kroonini.

LISAINFO:
Quattromed AS
Erki Mölder
AS Quattromed, 16.03.2006
Konstrueeriti metanooli energiaallikana kasutavad tehislihased
Metanoolist energiat ammutavad tehislihased on järjekordne samm täiendava energiaallikata tehisjäsemete ja proteeside loomise suunas.

Dallases (USA) asuva Texase Ülikooli nanotehnoloog Ray Baughman naljatab, et ühel päeval võime end leida baaris koos robotiga, kes joob energia saamiseks viina.

Vabastamaks roboteid akudest, konstrueerisid Baughman ja tema kolleegid kahte tüüpi tehislihased, mis talitlevad samas energiaallikatena, muundades keemilist energiat mehaaniliseks.

Ühte tüüpi tehislihased on tehtud plaatinakatalüsaatoriga kaetud nikli ja titaani kujumäluga kiududest. Metanooli-, vesiniku- ja hapnikuaurud reageerivad katalüsaatori toimel eksotermiliselt, mille tulemusena kiud lühenevad. Kütuseaurude juurdevoolu lõppemisel kiud paisuvad ja taastavad oma esialgse pikkuse. Seda tüüpi tehislihas on 100 korda tugevam kui sama suurusega loomulik lihas.

Teist tüüpi tehislihased on tehtud katalüsaatoriga kaetud süsiniktorukesest koosnevatest lehtedest, mille puhul kütuse põlemise reaktsiooni käigus vabaneb laeng, mille tagajärjel lehed paisuvad. Seda tüüpi tehislihase suureks eeliseks on ka see, et see toimib samaaegselt ka kondensaatorina, võimaldades salvestada elektrienergiat edaspidiseks kasutamiseks. Seda tüüpi lihas ei ole veel küll nii tugev nagu kiudlihas, aga sel on piisavalt potentsiaali.

Teadlased töötavad praegu selle kallal, kuidas kontrollida kütuse juurdevoolu reaalselt kasutatavates proteesides. Baughman usub, et käe või sõrmede piiratud liikuvuse puhul on inimestel võimalik reguleerida kütusehulka väga piiratud liigutuste abil. Teiseks väljakutseks on teadlastel tehislihaste ülekuumenemise ärahoidmine.

Stuttgartis (Saksamaa) asuva Max Planki Instituudi tehislihasete eksperdi Siegmar Rothi arvates annab tehislihase samaaegselt energiaallikaks olemine palju juurde nende efektiivsele kasutamisele meditsiinilistes rakendustes.
New Scientist, 16.03.2006
Eesti teadlane sai jälile eakate pimedaks jäämise tagamaadele
Eelmisel nädalal avaldasime uudise, et New Yorgis Columbia ülikoolis töötav eestlane Rando Allikmets sai koos kolleegidega jälile maailmas ühe kõige laialdasemalt levinud silmahaiguse peamisele põhjusele.
Vt: https://genomics.ee/index.php?lang=est&nid=1663

Postimees pakub võimalust lugeda teemast pisut pikemalt: http://www.postimees.ee/170306/lisad/teadus/195208.php
Postimees, 17.03.2006
Hiina kiitis heaks Brasiilia GM soja jätkuva ekspordi
Hiina võimud kiitsid heaks Brasiilias kasvatatud geneetiliselt modifitseeritud soja ekspordi Hiinasse järgmiseks viieks aastaks.

Otsus on oluline Brasiilia põllumeestele pikemaajalise turvatunde tagamisel, kuna varem oli Hiina lubanud geneetiliselt modifitseeritud (GM) soja heaks ekspordi heaks kiita ainult ühe aasta kaupa.

Kogu Hiinasse sisse toodavast GM sojast umbes 30% pärineb Brasiiliast. 2005. aastal eksportis Brasiilia Hiinasse soja 22 miljardi krooni väärtuses.

Brasiilias lubati GM soja kasvatamine 2004-st aastast ning seda põllukultuuri kasvatab seal enam kui 100000 põllumeest.
CheckBiotech.Org, 17.03.2006
Tagasiside:
e-mail:

Sihtasutus Geenikeskus:
Vanemuise 219A, Tartu, 51014
tel: 7381898
e-mail:
veeb: genomics.ee

© 2005, SA Geenikeskus
Esitatud materjale võib reprodutseerida ja levitada viidates SA Geenikeskusele.
Nädalaülevaate
valmimist
toetab: