Sisukord
  • Dolly kloonija sooviks teha tüvirakuravi loom- ja inimkatseid samaaegselt
  • Kommertsalustel tegutsevast munarakupangast pärit külmutatud munarakust sündis esmakordselt laps
  • Rasestumisvastane tablett võib ära hoida enamat kui rasedus
  • Meeste viljatuse kodune test müügil
  • DrugBank - maailma suurim ravimite andmebaas
  • Linnugripi põhjustatud surmajuhtumid Türgis
  • Uued efektiivsed diarröa vaktsiinid
  • Enimloetud uudised 2005. aastal
Dolly kloonija sooviks teha tüvirakuravi loom- ja inimkatseid samaaegselt
Esimesena lamba klooninud professor Ian Wilmut Edinbourghi Ülikoolist (Suurbritannia) kutsub üles võimaldama surmale määratud lootusetult haigetele inimestele osalemist tüvirakuravi kliinilistel katsetustel paralleelselt loomadega.

Wilmuti sõnul võib tüvirakuravi, mis ootab laiaulatuslikke kliinilisi katsetusi, säästa juba praegu elusid ja kiirendada vastavaid uuringuid. Enda sõnul teab ta ka lootusetult haigeid patsiente, kes on valmis osalema sellistes uuringutes. Kõigi inimkatsetusteks vajalike eelnevate testide ja analüüside läbiviimine enne inimkatsetele asumist lükkab tema väitel asjatult edasi inimeste juurdepääsu ravile.

Kui on välja töötatud ravi, mis võiks olla kasulik kindlate haiguste ravimisel, võiks Wilmuti arvates lubada paralleelselt loomkatsetega viia katseid läbi ka lootusetult haigetel inimestel, kuna see võiks oluliselt kiirendada ravi kättesaadavust teistele inimestele.
CORDIS News, 03.01.2006
Kommertsalustel tegutsevast munarakupangast pärit külmutatud munarakust sündis esmakordselt laps
Eelmise aasta 31. detsembril sündinud väikese Avery Lee Kennedy sünni tegi eriliseks asjaolu, et tema "ema" rasestati kommertsalustel tegutsevast munarakupangast Cryo Eggs International pärineva eelnevalt külmutatud ja seejärel viljastatud munarakuga.

Uudne munarakkude külmutamise tehnoloogia võimaldab naistel kommertsalustel tegutsevatest munarakupankadest valida munarakke neile sobivate tunnuste alusel ja neid saab kasutada ükskõik millal ja suvalises maailma punktis. Samuti võimaldab külmutatud munarakkude kasutamine paremini planeerida sünnituse aega.

Klassikaline, otse doonorilt saadud munarakkude kasutamine eeldab nii doonori kui munaraku saaja asumist ühes haiglas ning ka nende menstruatsioonitsüklite eelnevat koordineerimist.

Kentucky Ülikooli Chandleri Meditsiinikeskuses (USA) sündinud väikese Avery Lee vanemad loodavad, et teised viljatud paarid saavad nende lugu kuuldes uut lootust ja tuge.
EurekAlert News, 03.01.2006
Rasestumisvastane tablett võib ära hoida enamat kui rasedus
Rasestumisvastaste tablettide kasutamine võib viia pikaajalisele testosterooni taseme alanemisele, mis omakorda võib viia häireteni seksuaalelus, ainevahetuses ning vaimses tervises.

Suguhormooni siduv globuliin (ik sex hormone binding globulin - SHBG) on valk, mis seob organismist vaba testosterooni, muutes selle füsioloogiliselt kättesaamatuks.

Rasestumisvastastes tablettides sisalduv sünteetiline östrogeen toimib kahel moel: väheneb meessuguhormoonide süntees munasarjades ning aktiviseerub SHBG süntees. SHBG sünteesi aktiviseerumise tagajärjel tõuseb SHBG tase organismis neljakordseks, mis omakorda viib vaba testosterooni taseme täiendava alanemiseni. Vaba testosterooni peetakse aga äärmiselt oluliseks naise seksuaalse tervise mõjutajaks.

USA teadlaste poolt läbi viidud uuringutes selgus, et rasestumisvastaste tablettide kasutamise järel ilmnenud alanenud testosteroonitase ei olnud enamikul uuringutes osalenud naistel normaliseerunud isegi enam kui poole aasta järel.

Uuringute juht dr. Claudia Panzer (Denver, USA) rõhutab, et rasestumisvastaseid tablette välja kirjutades on äärmiselt oluline juhtida naiste tähelepanu tablettidega seonduvatele võimalikele seksuaaleluga seotud kõrvalmõjudele.

Uuringu ühe autori dr Irwin Goldsteini sõnul on uuringu kokkuvõte seitsmeaastase töö tulemus. Kuna kogu maailmas kasutab rasestumisvastaseid tablette umbes 100 miljonit naist, on selge, et saadud info valguses on vaja läbi viia täiendavaid ulatuslikke uuringuid.
EurekAlert News, 03.01.2006
Meeste viljatuse kodune test müügil
Birminghami Ülikooli (Suurbritannia) teadlased töötasid välja maailma esimese vabamüügil oleva koduse viljatuse testi meestele.

Fertelli test annab meestele varase hoiatuse potentsiaalsetest viljakuseprobleemidest vähem kui tunni ajaga.

Teadlased uurisid 150 testi teinud mehe analüüse ning jõudsid järeldusele, et test annab usaldusväärse tulemuse 95%-l juhtudest.

Uuringute juhi professor Chris Barratti sõnul soovitatakse praegu paljudele paaridele oodata viljatuskahtluse puhul võimaliku viljatuseraviga umbes aasta enne meditsiinilist sekkumist. Et aga vanus omab viljatusele olulist soodustavat toimet, annab varases staadiumis saadud usaldusväärne informatsioon ravil suure eelise ning võimaldab alustada raviga umbes aasta varem.

Testi tulemusena saab kodustes tingimustes vähem kui tunni ajaga teada, kas mehe sperma sisaldab piisavalt elujõulisi sperme, mis on suutelised munarakku viljastama. Test imiteerib emakakaelas valitsevaid tingimusi, mis sunnib sperme liikuma kindlas suunas. Seejärel loendatakse spermid, mis on ületanud kriitilise piiri. Aktiivsete spermide piisava arvu korral annabki test punase värvusega märku positiivsest tulemusest.

Testi väljatöötamisel analüüsiti enam kui 3000 spermaproovi ning selle tulemusi peetakse usaldusväärsemateks kui lihtsalt spermide loendamist spermas ja nende liikumisvõime fikseerimist.
BBC News, 04.01.2006
DrugBank - maailma suurim ravimite andmebaas
Tänu Alberta Ülikooli (Canada) teadlastele on seni eraldi tuhandetes raamatutes, tasulistes andmebaasides ja õpikutes leiduv ravimiinfo nüüd kokku kogutud ja avalikult kättesaadav interneti vahendusel.

Dr David Wisharti juhendamisel loodud interaktiivne andmebaas - DrugBank - pakub detailset ravimiinfot nii patsientidele, uurijatele kui ka tervishoiutöötajatele.

DrugBank sisaldab detailset keemilist, farmaatsiaalast, meditsiinilist ja molekulaarbioloogilist infot enam kui 3000 ravimi sihtmärgi ning 4100 heaks kiidetud või eksperimentaalse ravimi kohta.

Iga ravimi kohta on enam kui 80 andmevälja, mis sisaldavad muu hulgas brändi nime, keemilist struktuuri, valkude ja DNA järjestust, viiteid internetiressurssidele ning detailset patsiendiinfot.

DrugBank on kõigile vabalt kättesaadav internetiaadresil http://redpoll.pharmacy.ualberta.ca/drugbank/
EurekAlert News, 04.01.2006
Linnugripi põhjustatud surmajuhtumid Türgis
Türgis on teatatud kahest linnugripi poolt põhjustatud surmast. Tegu on esimeste viirustüve H5N1 poolt põhjustatud surmajuhtudega väljaspool Aasiat.

Surmajuhtumid leidsid aset Türgi idaosas Iraani piiri lähedal. Esialgu väitis Türgi tervishoiuminister, et tegu pole linnugripiga, ent hiljem näitasid testid, et mõlemad lapsed surid viirustüve H5N1 tõttu.

Albert Osterhause (Erasmuse Meditsiinikeskus, Holland) sõnul viitavad surmaga lõppenud inimeste haigestumised Euroopa piiril vajadusele kiirelt panna lõpp haiguspuhangutele lindude seas. Esimesed haiguspuhangud Euroopas leidsid aset alates läinud aasta juulist, mil need toimusid Venemaal, hiljem ka Kasahstanis, Horvaatias, Rumeenias ja Türgis.

Siiski ei usu Osterhaus, et Türgis toimunud surmajuhtumid suurendavad oluliselt pandeemiaohtu Euroopas.
Nature News, 05.01.2006
Uued efektiivsed diarröa vaktsiinid
Kaks uut vaktsiini on näidanud tõhusust rotaviiruse, mis põhjustab igal aastal maailma vaesemates riikides poole miljoni lapse surma, vastu.

Lisaks põhjustab viirus aastas ka kaks miljonit kõhulahtisusest ja oksendamisest tingitud haiglavisiiti. Ainuüksi USAs tabab virus aastas 2,7 miljonit alla 5-aastast last, kellest 70000 satuvad haiglasse.

Uuteks vaktsiinideks on Merck'i poolt välja töötatud Rotateq ning GlaxoSmithKline'i Rotarix . Mõlemad vaktsiinid on mõeldud imikute vaktsineerimiseks samaaegselt vaktsineerimistega difteeria, läkaköha ja teetanuse vastu.

Mõlema vaktsiini väljatöötamisel on suurt rõhku pandud ohutusele. Rotateq'i, mis annab immuunsuse rotaviiruse viie enimlevinud vormi vastu, testiti 68000 lapsel peamiselt USAs, Euroopas ja Taivanis. Rotaviiruse kõige tavalisema vormi vastu immuunsust andvat Rotarix'i testiti aga 63000 lapsel põhiliselt Ladina-Ameerikas.

Rotateq näitas katsete käigus 98%-list, Rotarix aga 85%-list efektiivsust. Kõhulahtisusega hospitaliseerimiste arv alla 1-aastastel lastel vähenes 42%-63%.

Ühe uuringu juhi David Matsoni (Eastern Virginia Medical School, USA) sõnul on tegemist väga hea uudisega kõikidele lastele üle maailma, kuna ohutu ja efektiivse vaktsiini väljatöötamine on omanud üleilmset tähtsust juba alates rotaviiruse avastamisest 1070-ndatel aastatel.
New Scientist, 05.01.2006
Enimloetud uudised 2005. aastal
Alljärgnevalt toome teieni 2005. aasta meie uudiste rubriigis ilmunud 10 enimloetud uudist.

Roheline tee aitab rasva lagundada. Loe edasi...

SA Geenikeskus kuulutab välja viienda Artur Linnu stipendiumikonkursi. Loe edasi...

Roheline tee kaitseb vähi vastu. Loe edasi...

Teadlased ribakoodistavad geneetiliselt Maa taime- ja loomaliike. Loe edasi...

Keskkonnaministeeriumis valmis GMO-de kohta selgitav trükis. Loe edasi...

Algab kampaania GMO-vaba Eesti. Loe edasi...

Prussakad põhjustavad kõrghoonetes lastel enim allergiat. Loe edasi...

Stardigrandid laborite asutamiseks Kesk-Euroopas. Loe edasi...

Loodi maailma esimene sinine roos. Loe edasi...

HIV võib hävitada vähirakke. Loe edasi...
SA Geenikeskus, 08.01.2006
Tagasiside:
e-mail:

Sihtasutus Geenikeskus:
Vanemuise 219A, Tartu, 51014
tel: 7381898
e-mail:
veeb: genomics.ee

© 2005, SA Geenikeskus
Esitatud materjale võib reprodutseerida ja levitada viidates SA Geenikeskusele.
Nädalaülevaate
valmimist
toetab: