SA Eesti Geenikeskus - genomics.ee

Biotehnoloogia rahvusvahelises meedias 2003 - 7. nädal (11.02-16.02)

====================================
Sisukord:
Briti komisjon soovitab piirata geenitestide vabamüüki
Avastati leeprat soodustav geenivariant
Modifitseeriti embrüonaalseid tüvirakke
Eksperdid analüüsivad Eesti Geenivaramu Projekti
Asutakse uurima kardiovaskulaarsete haigustega seotud geneetilisi markereid
deCODE alustab muskulaaratroofia vastase ravimi väljatöötamist

Saja-aastastel ühine geenivariant
Mikrokiibi turumahule ennustatakse kasvu
Kirjeldati rinnavähi retseptori 3D struktuur
Uus gripivaktsiin läbis II faasi katsetused
Projektikonkurss genotüpiseerimise valdkonnas
Geenimutatsioonid vähendavad intelligentsust 
====================================

 

Briti komisjon soovitab piirata geenitestide vabamüüki
Suurbritannia Inimese Geneetika Komisjon soovitab reguleerida vabamüügis olevate geenitestide kasutamine sarnaselt retseptiravimitega. Komisjoni ettepaneku kohaselt peaks "tõsiseid" teste olema võimalik määrata vaid arstil, kuid elustiiliga seotud testid võiksid jääda vabamüüki. Valituse geneetika alast poliitikat nõustav komisjon. 
Regulating access to genetic tests (BioMed), 10.02.03

Avastati leeprat soodustav geenivariant
Rahvusvaheline uurimisgrupp, mida juhtis 2002.a. Tartus Geenifoorumil esinenud McGilli Ülikooli geneetik Erwin Shurr, avastas 6. kromosoomis paikneva geenivariandi, mis muudab selle omanikud leeprale vastuvõtlikuks. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni hinnangul kannatab leeprabakteri (mycobacterium leprae) põhjustatud haiguse all igal aastal pool miljonit inimest maailmas. Ajakirja Nature Genetics märtsi numbris ilmuv uurimus näitab, et mõned inimesed võivad olla haigusele vastuvõtlikumad, sest ei suuda tõhusalt bakterile vastupanu osutada. Teadlased loodavad, et uurimuse näitel on võimalik leida geenivariante, mis soodustavad mitmete teiste nakkushaiguste (nt tuberkuloosi) teket. Neli aastat väldanud uurimuse käigus vaadeldi Lõuna-Vietnami 86 perekonda, kus oli kokku 205 leepra haiget.

'Susceptibility gene' linked to leprosy, research suggests (Globe and Mail), 10.02.03
Host Gene That Makes People Vulnerable To Leprosy Discovered (ScienceDaily), 10.02.03

Modifitseeriti embrüonaalseid tüvirakke
Teadlased teatasid, et on esmakordselt muutnud geneetiliselt inimese embrüonaalseid tüvirakke. Wisconsini Ülikooli teadlased kustutasid tüvirakust haigust põhjustava geeni. Uurimuse ühe autori dr Thomas Zwaka sõnul on nüüd võimalik muuta inimese genoomi iga osa mis tahes viisil. Uurimuse kaasautoriks on tüvirakuekspert James Thomson, kelle laboris eraldati maailma esimesed embrüonaalsed tüvirakud. 

Ajakirjas Nature Biotechnology avaldatud uurimuses kirjeldatakse meetodit (homoloogne rekombinatsioon), millega on võimalik tüvirakkude arengut täpsemalt juhtida. Zwaka sõnul leiab geneetiliselt muundatud hiirte tootmises kasutatava tehnoloogiaga võrreldav meetod algselt siiski rakendust baasteaduses.
Scientists gene-engineer first human stem cells (Reuters Health), 10.02.03

Eksperdid analüüsivad Eesti Geenivaramu Projekti
Ajakiri BioIT-World kirjeldab Eesti Geenivaramu Projekti, mis asub konkureerima mujal maailmas alustatud populatsioonigeneetika projektidega. Kuigi projekti finantseerimine on tagasihoidlikus mahus ning projekt ise on alles algusjärgus, on selle vastu tekkinud huvi nii teadlastel kui firmadel. Artiklis on mitmeid positiivseid kommentaare Eesti geeniprojekti aadressil. Oxfordi Ülikooli geneetiku Lon Cardoni sõnul on Eestis maailmatasemel laborid ning projekti tulemusi on kindlasti võimalik üldistada kogu Lääne-Euroopale ja Põhja-Ameerikale. Cardoni sõnul võib Islandi projektil olla eeliseid konkreetse haiguse seostamisel kindla kromosoomipiirkonnaga, kuid selle avastuse vormimisel ravimikõlbulikuks muutub väärtuslikuks Eesti mudel. Eesti projekti suhtes on positiivselt üllatunud ka Klaus Lindpainter (Roche Geneticsi juhataja), kes kinnitab andmebaasi väärtuslikkust hüpoteetilise haigusgeeni kindlaks määramisel. Lindpainteri hinnangul pole hetkel projekti rahastamiseks kogutud vahendid (4.5 miljonit dollarit) vastavuses sellele seatud eesmärkidega (miljon osalejat). Isegi kui projekti käigus õnnestub koguda 3000 diabeetiku ja sama suure arvu tervete inimeste proovid, sõltub andmete väärtus nende kvaliteedist ja põhjalikkusest. Kari Stefansson, Islandi geeniprojekti vaimne isa ja firma deCODE genetics asutaja, kahtleb Eesti projekti lubaduses anda osalejatele tagasisidet.

Decoding Estonia (Bio-ITWorld), 10.02.03

 

Asutakse uurima kardiovaskulaarsete haigustega seotud geneetilisi markereid
Novartis teatas, et asub firma Beyond Genomics' platvormil uurima kardiovaskulaarsete haigustega patsientide koeproove, eesmärgiga avastada diagnostilisi ja ennetavaid geneetilisi markereid.
Novartis rahastab uurimust ise ja kasutab enda kogutud koeproove. Beyond Genomics võrdleb tervete ja kardiovaskulaarsete haigustega patsientide koeproove. 
Novartis to Use Beyond Genomics’ Systems Biology Platform for Cardiovascular Biomarker Study (GenomeWeb), 11.02.03

deCODE alustab muskulaaratroofia vastase ravimi väljatöötamist
Islandi geeniprojekti korraldav deCODE genetics sõlmis muskulaaratroofia alast uurimistööd toetava organisatsiooniga (FSMA) koostöölepingu, mille eesmärgiks on leida efektiivne ravimeetod haiguse ravimiseks. Kolmeaastase ja kuni 5.2 miljardit dollarit väärt lepingu kohaselt testitakse ja optimeeritakse ka eelnevalt identifitseeritud ravimikandidaate. Koostöö üheks eesmärgiks on neist mõne ettevalmistamine kliinilisteks katseteks. Tänaseks on FSMA poolt rahastatud uurimise käigus avastatud mitu geenimutatsiooni (SMN1 ja SMN2), mida seostatakse häire tekkega. 
deCODE and Families of Spinal Muscular Atrophy Launch Landmark Effort to Develop Effective Treatment for SMA (deCODE), 12.02.03

Saja-aastastel ühine geenivariant
Teadlased on identifitseerinud geneetilise markeri, mis esineb paljudel enam kui 100-aastastel inimestel. California Tehnoloogiainstituudi teadlased usuvad, et avastusest võib saada abi võitluses vananemisega kaasnevate probleemidega. Läbiviidud uurimuse kohaselt esineb saja-aastastel tavalisest viis korda enam ühine geenivariant DNA osas, mis kandub järglastele vaid emalt. Uurimuse autor dr Guiseppe Attardi viitab võimalusele, et geenivariant võib mõjutada rakkude jagunemise protsessi, sest paikneb paigas, kus mitokondriaalne DNA alustab paljunemist. Uurimuses vaadeldi 52 Itaalia päritolu saja-aastast. Ühine mutatsioon C150T  esines umbes 17-l protsendil, võrreldes 3.4 protsendiga alla 99 aastasest kontrollrühmas.

Scientists Identify Genetic Marker for Longevity (Reuters), 12.02.03

Mikrokiibi turumahule ennustatakse kasvu
Mikrokiibi turumaht võib tänu ravimiarenduse intensiivistumisele kasvada kümnendi lõpuks 5 miljardi dollarini. Turuuuringufirma Kalorama Information uurimus hõlmas DNA/geeni-, valgu-, raku- ja koekiipe, samuti nendega seotud tehnoloogilisi lahendusi, andmebaase ja informaatikat. Täna loetakse turumahuks 500 miljonit dollarit, mis on arvestatud peamiselt firmade Affymetrix, Agilent ja teiste tootjate andmete baasil. 

Microarray Market Could Top $5 Billion by 2010, Study Says (GenomeWeb), 12.02.03

Kirjeldati rinnavähi retseptori 3D struktuur
Teadlased on kaardistanud teatud rinnavähivormidega seotud retseptori 3D struktuuri. Johns Hopkinsi Ülikooli ja firma Genitope teadlased määrasid kindlaks, kuidas retseptor HER2 suhtleb antikehaga (Herceptin), mis on levinud rinnavähi vastaseks ravimiks. Ajakirjas Nature ilmunud uurimuses kirjeldatakse täpselt, mil moel Herceptin ja HER2 retseptor toimivad. Uus teave võimaldab teadlaste arvates arendada senisest paremaid rinnavähiravimeid. Herceptin, mis lubati vähiravimina USA turule aastal 1998, elimineerib vähirakud, milles on liiga palju HER2-e. Siiani polnud teada selle täpne toimemehhanism.
Another Piece of Breast Cancer Puzzle Found (HealthScoutNews), 12.02.03

Projektikonkurss genotüpiseerimise valdkonnas
Firma Applied Biosystems avas projektikonkursi, mille võitja võib valida 250 000 dollari väärtuses firma SNP genotüpiseerimise tooteid. Konkurss on avatud nii teadlastele, asutustele kui firmadele, kes tegelevad SNP genotüpiseerimisega.
Konkursi tähtaeg on 20. aprill ning võitja avalikustatakse mais. Vaata lisainfot aadressilt: http://www.allsnps.com. 
ABI Announces Contest for $250,000 in SNP Genotyping Products
( GenomeWeb), 13.02.03

Geenimutatsioonid vähendavad intelligentsust 
Teadlaste arvates on IQ vähemalt 50% osas geneetiliselt määratud, kuid protsessi otseselt mõjutavate geenide arv on endiselt teadmata. Kaks uurimisrühma teatasid tulemustest, kus seostavad tervetel inimestel kahte geeni intelligentsiga. Teadlased usuvad, et valdkonna uurimine võimaldab mõista ajuhäirete (nt Alzheimeri tõve) korral  ajus toimuvat. Seni
on intelligentsiga seostatud geeni IGF2R. Teadlased loodavad, et vähemalt mõne üksiku geeni mõju on piisavalt suur, et see avastada.
Toni Paytoni juhitud Manchesteri Ülikooli uurimisrühm testis 15 aasta vältel 767 täiskasvanu intellektuaalseid võimeid, ning leidis, et teatud geenimutatsiooniga (CTSD) inimestel oli 3% madalamad tulemused. Arvatakse, et CTSD võib suurendada intelligentsust aju varajases arenguetapis. Teine teadlaste rühm uuris 828 inimesel Alzheimeri tõvega seotud geeni CHRM2 muutusi ning tuvastas, et mutatsiooni korral oli inimestel madalam IQ tase.
Mõlemad uurimused avaldati ajakirjas Molecular Psychiatry.
Brainy Genes Boost IQ (Science Now), 14.02.03

====================================
Tagasiside:
tel: 07 440428; 056 469494
email:  
arhiiv: nädalaülevaated

Sihtasutus Geenikeskus:
Riia 23b, Tartu, 51010
tel: 07 375030
email:
veeb: genomics.ee 

© 2003, SA Geenikeskus • Esitatud materjale võib reprodutseerida viidates autorile.